نظارت شرکت ملی پالایش و پخش بر معاملات بنزین در بورس

همزمان با عرضه نخستین فرآورده استراتژیک نفتی در بورس، شرکت ملی پالایش و پخش بر معاملات بنزین در بورس نظارت خواهد داشت

علیرضا ضیغمی با بیان این که هنوز قیمت عرضه بنزین در بورس مشخص نشده است، گفت: پایه قیمت گذاری بنزین در بازار بورس فوب خلیج فارس است و شرکت ملی پالایش و پخش نیز بر معاملات بنزین در بورس نظارت خواهد داشت.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا با اعلام این خبر تصریح کرد: پنج فرآورده اصلی نفتی شامل بنزین، گازوییل، نفت سفید، نفت کوره و گازمایع هم اکنون با نرخ تکلیفی مصوب دولت در کشور توزیع می شود ولی در صورتی که این فرآورده ها مازاد بر نیاز داخل باشند، در بورس عرضه خواهد شد.
علیرضا ضیغمی با بیان این که هم اکنون حدود ۶ فرآورده تولیدی پالایشگاه ها در بورس عرضه می شود، افزود: علاوه بر فرآورده های جانبی از جمله لوب کات و وی‌بی، بر اساس دستور وزیر نفت از این پس بنزین مازاد بر نیاز داخلی از طریق بورس عرضه می شود.
وی تصریح کرد: با اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها، میزان مصرف بنزین و گازوییل در کشور کاهش چشمگیری داشته و اکنون می توان مازاد بنزین و نفت کوره را از طریق بورس عرضه کرد، البته همچنان مصرف داخلی در اولویت قرار دارد.
ضیغمی با تاکید بر این که بنزین و گازوییل کالاهای استراتژیک هستند، گفت: نمی توان آنها را در اختیار هر خریداری قرار داد و فعالان بورس که مورد تایید سازمان بورس باشند، می توانند به معاملات سوختی بپردازند و سازمان بورس و شرکت ملی پالایش و پخش با فراهم کردن سازوکارها بر نحوه خرید و فروش فرآورده های نفتی نظارت می کنند.
وی تصریح کرد: در صورت هماهنگی سازمان بورس و واحد بازرگانی شرکت ملی پخش مشکلی برای عرضه فرآورده ها از طریق بورس ایجاد نخواهد شد.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: نخستین عرضه بنزین در رینگ صادراتی بازار بورس، بستگی به اعلام آمادگی شرکت بورس دارد و مسلما پایه قیمت گذاری، بر اساس FOB خلیج فارس است.
به گزارش شانا، پس از اعطای مجوز صادرات بنزین به میزان ۱.۵میلیارد لیتر به وزارت نفت در اواخر سال گذشته، شرکت ملی پخش تقاضای عرضه این فرآورده در رینگ صادراتی بورس را مطرح و این تقاضا سوم اردیبهشت امسال پذیرش و مقرر شد که این فرآورده حداقل ماهی یک بار در رینگ صادراتی عرضه شود.
سازمان بورس و اوراق بهادار ایران نیز آمادگی خود را برای همکاری با تمام شرکت ها و فعالان صنعت نفت برای عرضه بنزین در بورس اعلام کرد.
به گفته علیرضا رجب پور، معاون بازرگانی فرآورده‌های نفتی در شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران جزئیات عرضه بنزین در بورس تا پایان این هفته در شرکت ملی پالایش و پخش نهایی می‌شود و بنزین تولیدی کشور اوایل هفته آینده روی تابلوی رینگ صادراتی می رود.
بر اساس اعلام شرکت ملی پخش با توجه به ظرفیت کشتی های نفتکش برای جابه جایی ۲۵ تا ۳۵ هزار تن فرآورده، در مرحله نخست ماهانه حدود ۳۰ هزار تن بنزین در بورس عرضه خواهد شد ولی در صورت افزایش تقاضا ،میزان عرضه این فرآورده استراتژیک بیشتر خواهد شد.
بر پایه این گزارش، سال گذشته در بخش فرآورده های نفتی محصولات جدیدی چون آیزوریسایکل (برای استفاده در تولید پارافین مایع)، لوب کات (ماده اولیه تولید روغن پایه پارافینیک) و وکیوم باتوم (ماده اولیه تولید قیر) در بورس کالای ایران پذیرش شدند.
در مجموع سال ۱۳۸۹، ۴۶۷ کالا در رینگ داخلی و ۵۶ کالا در رینگ صادراتی فرآورده های نفت و پتروشیمی معامله شد.