باهدف بهبود کیفیت فرآورده های پالایشی در کشور دو پروژه پالایشگاهی کشور مهر امسال به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران از بهره‌برداری دو پروژه افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت پالایشگاه امام خمینی شازند و بهبود کیفیت شهید تندگویان تهران در اوایل مهرماه خبر داد. . .

108144_orig

به گزارش خبرنگار شانا، فرهاد احمدی در نشست خبری سه شنبه ۲۳ فروردین که در آستانه شانزدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار شد، با اعلام این خبر افزود: طرح بنزین سازی پالایشگاه بندرعباس نیز با ۵۵ درصد پیشرفت، در طول سال ۹۰ مراحل نهایی خود را پشت سر گذاشته است و اواخر امسال به بهره برداری خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران افزود: هم اکنون پیشرفت پالایشگاه امام خمینی شازند در حدود ۹۳ درصد، طرح بنزین سازی پالایشگاه بندرعباس، ۵۵ درصد و طرح بهبود کیفیت پالایشگاه شهید تندگویان تهران بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با تاکید بر این که مطالعات اولیه پالایشگاه شهریار تبریز نیز پایان یافته و درصدد جذب سرمایه گذار هستیم، افزود: با اجرا و بهره برداری از پنج پروژه افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت در پالایشگاه های اراک، اصفهان، بندرعباس، آبادان و شهریار تبریز در مجموع نزدیک به ۵۰ میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین کشور افزوده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران تاکید کرد: پس از اجرای طرح های بهبود کیفیت تولید بنزین در پالایشگاه بندرعباس از ۱۰.۴ میلیون لیتر در روز به ۱۵.۲ میلیون لیتر، در پالایشگاه اصفهان از ۶.۵ میلیون لیتر در روز به ۱۹ میلیون لیتر، در پالایشگاه شازند از ۴.۷ به حدود ۱۶ میلیون لیتر، در آبادان از ۸.۶ میلیون لیتر در روز به ۲۰ میلیون لیتر و با ساخت پالایشگاه شهریار تبریز از ۳ میلیون لیتر به ۱۳ میلیون لیتر روزانه افزایش خواهد یافت.

احمدی افزود: پروژه هایی که هم اکنون در شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران در حال اجراست، شامل ۷ پروژه است که طرح های توسعه ای بهبود کیفیت و افزایش ظرفیت پالایشگاه امام خمینی شازند، تولید بنزین و افزایش ظرفیت پالایشگاه بندرعباس، بهبود فرآیند و بهینه سازی و تثبیت ظرفیت پالایشگاه اصفهان، بهبود فرآیند پالایشگاه شهید تندگویان تهران و احداث پالایشگاه جدید شهریار تبریز از آن جمله است.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران تاکید کرد: بیش از ۱۴ هزار و ۲۳۰ میلیون دلار در این طرح ها سرمایه گذاری شده است.

فرهاد احمدی گفت: هم اکنون ۳۴ پروژه در شرکت ملی مهندسی و ساختمان در دست اجراست که سرمایه و اعتبارات این طرح ها حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان است.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران، سهم کنونی پالایشگاه های در حال تولید بنزین، ۱۶ درصد از کل فرآورده های تولیدی است که پس از به اجرا درآمدن طرح های توسعه ای و ساخت پالایشگاه های جدید این سهم به ۳۵ درصد و از ۴۲ میلیون لیتر در روز به ۱۸۶ میلیون لیتر بنزین در روز خواهد رسید.

شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران یکی از بازوهای توانمند شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در اجرای پروژه های مهم و بزرگ پالایشگاهی کشور و در سال ۱۳۴۰ تاسیس شده است. این شرکت با بیش از ۵۰ سال سابقه در حوزه پایین دستی صنعت نفت، ساخت مخازن، پالایشگاه ها، خطوط انتقال نفت و ساختمان های مرتبط با پروژه ها را برعهده دارد.