کمبودی در تامین مالی پالایشگاه شازند وجود ندارد/پیشرفت طرح توسعه پالایشگاه شازند از مرز ۹۳ درصد گذشت

طرح توسعه پالایشگاه شازند با پیشرفت ۹۳.۵ درصدی، قرار است تا شهریور امسال با توان تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو ۵ به بهره برداری برسد. . .

105568_orig
مجری طرح افزایش ظرفیت و ارتقای کیفیت فرآورده های نفتی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند در گفت و گو با خبرنگار شانا با اعلام این خبر تصریح کرد: با بهره برداری از مرحله نخست این پروژه در بهمن سال ۸۹ ظرفیت تولید بنزین این پالایشگاه روزانه حدود ۲ میلیون لیتر افزایش یافت و مرحله دوم این پروژه با ظرفیت تولید روزانه دو میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر بنزین سوپر قرار است تا اوایل خرداد امسال به بهره برداری برسد.

رشید سیدیان گفت: تا پایان شهریور امسال با وارد مدار شدن همه واحدهای این پروژه ، ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه شازند روزانه حدود ۱۲ میلیون لیتر افزایش خواهد یافت.

به گفته وی، تا اوایل خرداد امسال با بهره برداری از واحد اکتانایزر (واحد اصلی تولید بنزین) روزانه دو میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر بنزین سوپر با هدف بلندینگ (مخلوط شدن) با نفتای پالایشگاه و تولید بنزین با کیفیت تولید خواهد شد.

سیدیان در باره روند بهره برداری از مرحله نخست طرح توسعه پالایشگاه شازند یادآور شد: بهمن سال گذشته واحد تقطیر این طرح با هدف تولید روزانه دو میلیون لیتر بنزین معمولی وارد مدار و دو هفته پس از بهره برداری از این واحد جریان دائم تولید بنزین در طرح توسعه پالایشگاه برقرار شد.

۳۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار طرح توسعه پالایشگاه شازند تامین شد

مجری طرح افزایش ظرفیت و ارتقای کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) از تامین سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز طرح افزایش ظرفیت و ارتقای کیفیت فرآورده های پالایشگاه شازند خبر داد و افزود: تا کنون سه هزار میلیارد تومان برای اجرای این پروژه هزینه شده است و ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز در جریان اجرای این پروژه هزینه خواهد شد.

سیدیان از فروش ۳۶۷ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای طرح توسعه پالایشگاه شازند در بهمن ۸۹ خبر داد و افزود: بخش دیگری از هزینه مورد نیاز این پروژه از صندوق ذخیره انرژی فاند تامین شد و هیچ کمبودی در تامین منابع مالی این پروژه وجود ندارد.

به گفته وی، واحدهای اکتانیزر، ایزومریزاسیون، هیدروژن، گس اویل، آر‌اف‌سی‌سی، ار‌سی‌سی (واحدهای بنزین سازی) از واحدهای جدیدی هستند که تا شهریور امسال وارد مدار می شوند.

به گزارش شانا، با اجرای طرح توسعه پالایشگاه شازند، افزایش تولید بنزین این پالایشگاه در ازای کاهش تولید نفت کوره و افزایش تولید فرآورده های سبک انجام می شود.

هم اکنون روزانه ۶ میلیون لیتر نفت کوره در پالایشگاه شازند تولید می شود که با اجرای طرح توسعه، این میزان به روزانه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر کاهش می یابد.

با اجرای این طرح، عدد اکتان بنزین سوپر و معمولی تولیدی این پالایشگاه به ترتیب حداقل به ۹۵ و ۹۰ می رسد و میزان مواد آروماتیک و بنزن موجود در بنزین معمولی پالایشگاه نیز به ترتیب به ۳۵ درصد و یک درصد کاهش می یابد.

افزایش ظرفیت تولید بنزین سوپر پالایشگاه شازند از روزانه یک میلیون لیتر به روزانه سه میلیون و ۶۰۰ هزار لیتر، بنزین معمولی از روزانه سه میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر به روزانه ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر، نفت سفید از روزانه چهار میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر به روزانه ۶ میلیون لیتر و گازوییل از روزانه هفت میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر به روزانه هشت میلیون و ۹۰۰ هزار لیتر، گازمایع از روزانه یک میلیون لیتر به روزانه سه میلیون و ۶۰۰ هزار لیتر و تولید گوگرد از روزانه ۵۰ تن به روزانه ۶۵۰ تن، از اهداف اجرای طرح افزایش ظرفیت و ارتقاء کیفیت فرآورده های در این پالایشگاه است.