به مناسبت روز جهانی محیط زیست

اَللّهُ الّذی جَعَلَ لَکُمُ الاَرضَ قراراً؛
خداوند همان است که زمین را آسایشگاه شما قرار داد…   سوره غافر آیه ۶۴
پنجم ژوئن مصادف با پانزدهم خرداد روز جهانی محیط زیست است. تمامی این نامگذاریها و تلاشها به منظور ایجاد آگاهی و نیز سپاسگزاری از مواهب طبیعی این کره خاکی است و امروز که حال و روز زمین چندان خوب نیست، اگر چاره ای اندیشیده نشود گامهای آلوده بشریت بر زمین، نسل انسان اشرف مخلوقات و هر آنچه در زمین است را به نابودی خواهد کشاند و دیگر مجالی برای حیات در این تنها خانه ما باقی نخواهد ماند. بدانیم که در این نابودی همه ما مسؤولیم و اگر به سهم خود برای نجات زمین قدمی برنداریم دیر نخواهد بود روزی که زمین، این امانت الهی، از ما بازستانیده شود،  که «اِنَّ اللهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّی یُغیِّروا ما بِأَنْفُسِهِمْ؛ خدا تغییر نمی دهد سرنوشت ملت و قومی را، مگر آنکه آنها خود نفوس خود را تغییر دهند».
آشتی کنیم با زمین که هنوز هم می توان مرهم گذاشت بر زخمهای دل زمین، می توان زخم جهالت را از چهره زمین زدود، می توان علف های هرز”آلودگی” را از گستره زمین ریشه کن کرد و هنوز هم می توان لبریز شد از شور زندگی و هم نوا شد با پرنده و آسمان و جنگل و رود…
نگذاریم زمین در هاله فراموشی جا بماند و وسعت گندمزار و پاکی آسمان به خاطره تبدیل شود. به قول سهراب “یادمان باشد کاری نکنیم که به قانون زمین بر بخورد.”
زمین و محیط زیست ما، سخاوتمندانه، هر آنچه که دارد به ما می بخشد و ما نفس می کشیم، زندگی می کنیم و بقای خود را حفظ می کنیم بدون آنکه برایش بهایی بپردازیم. اکنون که با غفلت ما و با توسعه صنعت و فن آوری های رو به رشد، زمین و طبیعت، نفسهایش به شماره افتاده، همه ما وظیفه داریم در ارتقاء بینش جامعه و حساس سازی انسانها نسبت به این خطر بزرگ سهم خود را بپردازیم و هر یک فعالانی باشیم برای ترویج مشارکت همگان در حفظ و صیانت از زمین و محیط زیست خود.
امور زنان و خانواده نیز از این قاعده تبعیت کرده و بر اساس مسؤولیت اجتماعی خود تلاشهایی را در راستای صیانت از محیط زیست و مواهب طبیعی در برنامه کاری خود دارد. از جمله اقدامات صورت گرفته تهیه و تدوین کتاب “مصرف هوشمندانه انرژی در خانه” ویژه خانواده کارکنان با همکاری مدیریت انرژی و طرح مسابقه مصرف بهینه انرژی بوده است. همچنین برنامه ریزی برگزاری مسابقه نقاشی و عکاسی و کارگاه حفظ محیط زیست ویژه همکاران و خانواده ها با همکاری کارگروه محیط زیست و انرژی دفتر امور زنان وزارت نفت و روابط عمومی شرکت از جمله دیگر اقدامات صورت گرفته در این زمینه است.
شکی نیست که خانواده در تحکیم پایه‌های فرهنگ حفاظت از محیط زیست نقش بسیار حساسی دارد و در این میان آگاهی زنان با توجه به نوع فعالیت‌شان در خانه از نقش ویژه‌ای برخوردار است. مادران فرهیخته در شکل‌گیری رفتارها، عادات و نگرش‌های درست فرزندانشان نقش بسیار اساسی دارند و از این رو زنان و به ویژه مادران می توانند در اصلاح و تغییر رفتار نادرست در جامعه بسیار مؤثر باشند. تغییر عادات ما، محیط زیست سالم‌تر، سلامت جسمی و روانی، کاهش هزینه‌ها و تغییر الگوی مصرف را به همراه دارد و رعایت الگوهای منطقی به رشد مهارت‌های اجتماعی فرزندان و الگوپذیری و رفتار اخلاقی منطبق با صیانت از محیط زیست کمک می‌نماید. فراموش نکنیم نعمت ها و مواهب طبیعی میراث گرانبهای زمین هستند که به همه نسلها تعلق دارند و در برابر همه این نعمت ها روزی مورد سؤال قرار خواهیم گرفت.

“خداوندا به ما بینشی عطا فرما تا عظمت زنجیره پرشکوه جهان را در زمین بشناسیم و ما را توفیقی عنایت فرما  تا در پاسداری از آنچه در طبیعت به ما ارزانی فرموده‌ای تلاش کنیم.”