بزرگداشت هفته دفاع مقدس در شرکت پالایش نفت امام خمینی

به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس و بزرگداشت ایثارگری های شهدای گرانقدر به همت پایگاه مقاومت بسیج شهید رجایی و با حضور جمع کثیری از بسیجیان سلحشور شرکت و مهمانان ارجمند ، سردار اهوازیان فرمانده محور مقاومت در سوریه و فرمانده قرارگاه سری نصرت در دوران دفاع مقس  ، حضرت آیت الله دری نجف آبادی نمایئده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر اراک ، حجت الاسلام و المسلمین نیکزاد امام جمعه محترم شهر مهاجران و جناب مهندس جمشیدی مدیرعامل محترم شرکت و با حضور مدیران و مسئولین شرکت برگزار گردید .

در ابتدای این مراسم و پس از تلاوت قرآن کریم ، امیر ولیئی فرمانده پایگاه مقاومت بسیج شهید رجایی شرکت ضمن خیرمقدم به حاضرین و میهمانان ارجمند و تبریک ایام هفته دفاع مقدس گفت : زنده نگهداشت یاد و خاطره امام راحل ، شهداء ، شهدای مدافع حرم و بالاخص شهید حججی “که فردا تشییع خواهد شد” از ضروریات کارهای فرهنگی در زنده نگهداشتن این آئین است که خدا را شکر این مهم امسال با توجه به تقارن آن با محرم ، بیشتر توجه شده و حضور پرشور همکاران در جلسه نشانگر آن است .
وی ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و یاران با وفایش ، از حمایتهای بی دریغ مدیریت محترم ، روابط عمومی و همکاری کلیه زیر مجموعه های مدیریت که همواره یاریگر پایگاه بسیج شهید رجایی هستند تشکر کرد و گفت: خدا را سپاسگزارم که امسال توانستیم نمایشگاه بزرگ هفته دفاع مقدس را با نام “از کربلای حسینی(ع) تا کریلای خمینی(ره)” در سطح شرکت با تلاش همکاران بسیجی طوری طراحی و اجرا کنیم که تداعی صحنه کربلا ، هشت سال دفاع مقدس ، شهدای مدافع حرم و جهاد اقصادی را برای بینده گان تداعی کنیم که این خود یک ارزش فرهنگی میباشد.

 

در ادامه مراسم سردار اهوازیان ضمن تبریک این ایام و قدردانی از برگزار کنندگان  این مراسم ، شهداء را چشم و چراغ این جامعه دانستند و از خدماتی که شهداء در دفاع مقدس کشیدند و هم اکنون نیز شهدای مدافع حرم که این چراغ را روشن نگه داشته اند قدردانی و خود و همگان را مدیون این دلاورمردی ها و مجاهدت ها دانستند .
وی با ابراز علاقه و اهدای درود بر جوانان بسیجی شاغل در صنعت گفت : خدا را شکر که در سرزمین جمهوری اسلامی ایران هستیم  . دشمن می خواست منابع نفتی ایران را به دست بگیرد . به همین دلیل هشت ماه قبل از شروع جنگ تحمیلی شروع به دسیسه علیه کشورمان کرد تا خوزستان را تحت کنترل خودش درآورد که در آن زمان عراقی ها هشت پایگاه در کشور ما دائر کرده بودند . ما تازه انقلاب کرده بودیم و کشور در التهاب بود و فضای بصیرتی در کشور خنثی بود.
وقتی دشمن به ما حمله کرد ، مردم غافلگیر شدند و با این که کشور ۳۶ میلیون نفر جمعیت داشت اما تنها ۶۰۰ نفر برای دفاع به کنار مرزها آمدند . ما با کمترین امکانات درکوچه به کوچه می گشتیم و با عراقی های می جنگیدیم و باز هم تکرار می کنم علت آن بود که در آن زمان مردم نسبت به حمله بعثی ها بصیرت لازم را نداشتند و یک عده در خواب بودند . خرمشهر ۳۷ روز مقاومت کرد . خدا رحمت کند برادران شهیدم را . هنوز دغدغه های آن سالها در جان ماست . اگر به جای ۶۰۰  نفر ۳۰۰۰ نفر به کمک ما می آمدند ، خرمشهر سقوط نمی کرد اما بصیرت نبود .
سردار اهوازیان با تقدیر از شهدای مدافع حرم ادامه دادند :‹ در حال حاضر عده ای به ما می گویند چرا شما حامی حافظ اسد هستید . در پاسخ باید بگویم الآن داعش سراغ حضرت زینب آمده است . سوریه یک کشور مسلمان است و در زمان جنگ به ما خیلی کمک کرده  . دفاع از مسلمانان نه جغرافیا می شناسد و نه مرز . مگر آنها مسلمان نیستند ؟ با حمله داعش به سوریه ۹۰ درصد آن سقوط کرد . در آن زمان کاخ بشار اسد را با خمپاره ۶۰ می زندند . داعش به پشت دیوارهای قدیم زینبیه رسیده بود و فاصله داعش با حرم حضرت زینب یک دیوار سی سانتی بود . ›
سردار اهوازیان همچنین با توجه به شهادت شهید محسن حججی گفتند : ‹ محسن حججی رفت تا از دشمن برای ما سلفی عزت بگیرد . هر وقت ما را خواب غفلت می گیرد ، شهدا مانند یک آمپول تقویتی ما را بیدار می کنند . شهدا مانند یک نارنجک فرهنگی هستند که هر جایی باشند محیط پیرامونشان را تحت تأثیر قرار می دهند .
ایران بیشه شیران است و یک شیر اگر غرش نکند شغالها غرش می کنند . این خون شهید چیست که همه را تکان می دهد ؟ چرا بعضی ها می گویند شهدا برای پول رفتند ؟ جهان بوی شهدا را گرفته است و عن قریب است که امام زمان (عج) با لشگر شهیدان فرا برسد . تا امام زمان و ائمه اطهار (ع) نخواهند هیچ کس نمی تواند بند کفشش را برای شهادت ببندد . شهادت توفیق می خواهد . شهداء انقلاب ما را بیمه کرده اند . امروز بصیرت جهاد اکبر است .
وی در پایان گفت: اگر قرار باشد یک خار کوچک به پای ولایت فرو برود ، ای کاش آن خار اول به جان ما بخورد .›

سخنران بعدی این مراسم معنوی حضرت آیت ا… دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه و امام جمعه محترم شهر اراک بود . وی ضمن بزرگداشت دهه محرم ، عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) ، هفته امر به معروف و نهی از منکر و هفته دفاع مقدس در بیان عظمت قیام عاشورا یادآور شد و گفت : ‹ موضوع امام حسین (ع) و کربلا یک موضوع ریشه دار و عمیق است که تا قیامت تداوم خواهد داشت . شجره طیبه ای است که ریشه هایش در اعماق زمین رشد می کند و شاخ و برگش در آسمان ثمره می دهد . مبدأ آن سال ۶۱ هجری قمری است و منتهایش حوض کوثر خدمت حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) و ابی عبدالله (ع) .  این نهر با عظمت و این کوثر ایمان و شهادت و عشق تا قیامت تداوم خواهد داشت . ما هر چه در این اقیانوس مواج عاشورا و اهل بیت علیهم السلام جستجو کنیم ، کم است و نمی توانیم به اعماق آن دست پیدا نماییم  . محرم و صفریک فرصت است تا تشنگان وادی معرفت هر چه بیشتر در این اقیانوس صید کنند و معرفت کسب نمایند . ›
آیت ا… دری نجف آبادی با اشاره به نتایج قیام امام حسین (ع) بیان کردند : ‹ تمامی جلسات ، رفتار ، گفتار ، اندیشه و عملمان باید با موازین حسینی شکل بگیرد و در همه زمینه ها هویت ما حسینی باشد . امروز هم نیاز داریم ، هم احساس نیاز می کنیم و هم فایده اش را داریم درک می کنیم . ایام محرم صدها درس دارد ؛ فرهنگ جهاد و شهادت ، مردانگی ، عفاف ، عشق به حق و مبارزه با ظلم ، عزت نفس ، مقابله با فساد و طغیان و ظلم و جور ، مناعت و استغنای طبع  ، قطع امید از بیگانگان ، مبارزه با خرافات ، جهالت ، سلطه بیگانگان ، جهاد علمی ، جهاد فنی ، تربیتی و … درسهای مکتب امام حسین است . ›
امام جمعه اراک با اشاره به توانمندی های پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند بیان داشتند : ‹ ما باید از ظرفیت های استان مرکزی و سرمایه های عظیم آن به خوبی استفاده کنیم و قدرش را بدانیم . این پالایشگاه چشم و چراغ کشور است و ما برای آن خیلی خون دل خورده ایم تا آن را آماده کنیم و تحویل دهیم و در آن تحول ایجاد کنیم . دولت ، مجلس ، دستگاه قضایی و همه باید به آن عنایت ویژه داشته باشیم . این امانتی است که دست شماست . این سرمایه اسلام است و انقلاب و همه در قبال آن وظیفه دارند و باید قدر آن را بدانیم و در تعمیرات اساسی و … حفظش کنیم . همه دست به دست هم بدهیم تا در تولید و سوخت رسانی مشکلی پیش نیاید . امسال به گفته رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی) سال تولید ملی و اشتغال است و بزرگترین عبادت آن است که در تولید و اشتغال سهم داشته باشیم . ضایعه اقتصادی  و انسانی و تأخیر در راه اندازی نداشته باشیم ؛ سهل انگاری و غفلت نداشته باشیم . این پالایشگاه چشم و چراغ کشور است و حساب آن از بقیه جداست . نیاز به حمایت و پشتیبانی دارد و سرمایه ملی و بیت المال مسلمانان است . امیرالمؤمنین (ع) روی بیت المال حساس بودند و ما باید مراقب باشیم و نگذاریم سوء استفاده شود . یک قطره بنزین نباید دور ریخته شود ؛ یک قطره آب نباید هدر برود ؛ سفره های زیر زمینی نباید آلوده شود .
همچنین در این برنامه مسعود پیرایش ذاکر و مداح اهل بیت با نوای دلنشین خود و ذکر مصیبت حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) حاضرین را به فیض رساندند . در پایان این برنامه معنوی و روح بخش از بسیجیان نمونه و حلقه صالحین نمونه شرکت تقدیر به عمل آمد و جوایز برندگان مسابقه انرژی اهدا گردید .
حسن ختام این مراسم بازدید مدیران عامل و معاونین شرکت پتروشیمی و نیروگاه حرارتی شازند به همراه میهمانان حاضر از نمایشگاه بزرگ ‹ از کربلای حسینی تا کربلای خمینی (ره) › بود.

تصاویر همایش هفته دفاع مقدس ۹۶