صعود به بام ایران به مناسبت هفته دولت


مهندس علی جمشیدی مدیر عامل و آقایان کورش کاکاوند، سید مرتضی موسوی و خانم احمدی فر از اعضای گروه کوهنوردی شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند درهفته دولت به قله دماوند به عنوان بام ایران زمین به ارتفاع ۵۶۷۱ متر صعود کردند.
به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند، در این صعود دو روزه که در یک برنامه هماهنگ و زمان بندی شده انجام شد، اعضاء توانستند از روستای ناندل، مسیر جبهه شمالی و با یک شب اقامت در جانپناه (در ارتفاع ۵۰۰۰ متری)، قله دماوند را با موفقیت فتح و سرود جمهوری اسلامی ایران را ترنم نمایند.
این گزارش می افزاید آقایان رضا امیری، رضا آدینه، حسین بشیری و رضا مجیدی از دیگر اعضای گروه پالایشگاه نیز با هماهنگی و برنامه ریزی قبلی دو روز بعد این قله را از جبهه جنوبی و با یک شب استراحت در بارگاه سوم صعود کردند.

قله دماوند در شرق کوهستان البرز مرکزی (استان مازندران) قرار دارد و دیگر قله‌های مجاور آن ورارو، سه سنگ، گل زرد، کاعون (کبود) و میانرود است. این قله به عنوان بلندترین کوه ایران و بلندترین آتشفشان خاورمیانه شناخته شده است. قله دماوند در قسمت مرکزی رشته‌کوه البرز و در جنوب دریای خزر و در بخش لاریجان شهرستان آمل قرار دارد و از نظر تقسیمات کشوری متعلق به استان مازندران است. گفتنی است نزدیکترین شهر بزرگ به این کوه لاریجان است اما به هنگام صاف و آفتابی بودن هوا، از شهرهای تهران، ورامین و قم و همچنین کرانه‌های دریای خزر نیز قابل رؤیت است. کوه دماوند در سی‌ام تیرماه سال ۱۳۸۷ به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. رودخانه تینه در شمال، رودخانه هراز در جنوب و شرق و رودخانه دلیچای در غرب این کوه واقع شده‌اند.
روابط عمومی ضمن تبریک و آرزوی سلامتی برای همه ورزشکاران از جمله عزیزان کوهنورد، موفقیت روزافزون همگان را از خداوند بزرگ خواهان است.