۲۷ مهر ۱۳۹۷

اشتراك مطالب

اشتراک rss مطالب

اشتراک توسط ایمیل:

بايگاني موضوعي
بایگانی ماهانه

پيام مهندس ضيغمي به مناسبت هفته بسيج /بسيج، پرچمدار توسعه كشور

پنجم آذرماه سالروز فرمان تاريخي امام بسيجيان، خميني كبير (ره) براي تشكيل شجره ي طيبه بسيج روز بسيار مباركي است بويژه براي همه بسيجيان قهرماني كه ۸ سال دفاع مقدس را جان بركف به سر انجام مقصود رساندند. . .

چنان چه مي‌دانيم، «جنگ» بي ترديد شگفت انگيزترين پديده اجتماعي است و به نظر بسياري از متفكران، جنگ‌ها مشخص ترين مبادي تاريخ و در عين حال مرزهايي هستند كه مراحل مهم حوادث را از يكديگر جدا مي كنند، اما جهاد، در قاموس پيروان قرآن كريم فرصتي است براي تميز سره از ناسره و مرزي است هويدا بين كفر و ايمان و همانند تمامي آموزه‌هاي ديني ما هدف آن، ساختن انسان موردنظر باريتعالي است.
از اين رو واژه‌ي «جهاد في سبيل ا…» مفهومي بسيار فراتر از «جنگ» در ادبيات امروزين است كه فهم واقعي آن را از راه شناخت مجاهدان في سبيل ا… مي‌توان دريافت.
بنا به فرمايش بزرگ جهادگر تاريخ اسلام ، امام علي عليه السلام: «جهاد دري است از درهاي بهشت كه مخصوص اولياي خداست»
اين كلام گهربار امام علي (ع) كه در نهج‌البلاغه مي‌درخشد، گوياي بسي رازهاست.
«جهاد» دري است از عشق و ايمان و معنويت كه موجب قرب به خداوند مي‌شود دري كه فقط به روي اولياي خاص خداوند باز مي‌شود.
عبور از اين درب و ورود به بلده طيبه قرب الهي كليدي مي‌خواهد و آن چيزي نيست جز ايثار، وارستگي، آزادگي، از خودگذشتگي، خدا خواهي، ولايت مداري و شهادت طلبي.
كسي مي‌تواند از اين خط عبور كند كه از خاكريز «خود» گذشته باشد.
شكستن حصارهاي خودپرستي، خودخواهي، عافيت جويي، رفاه طلبي، ترس از مرگ، جاذبه‌ي شهرت و مقام كار آساني نيست، نيرويي عظيم از اخلاص و ايثار مي طلبد و در زمانه‌ي ما براي اين مصاديق چه الگويي بهتر و شايسته‌تر از بسيجيان مي‌توان يافت؟
براستي خميني كبير(ره) از آغاز، كنه اين شجره‌ي طيبه را به روشني ديده بود و نيك مي دانست كه نهادي كه با بذر نور سر از زمين بر مي آورد ديري نخواهد پاييد كه سر به آسمان عشق و ايمان خواهد ساييد تا آن جا كه در راه عشق، پيران طريقت را ياراي همراهي با آن نيست و در ميدان نبرد، قدرت‌هاي نظامي جهنمي را با كابوسي هميشگي همراه خواهد ساخت.
همگان به خوبي مي‌دانيم اگر نبود دورانديشي امام راحل در تشكيل بسيج مستضعفين و نبود اعتماد آن عزيز سفر كرده به جوانان غيور ايراني و اگر نبود حمايت مستمر و مكرر رهبر معظم انقلاب اسلامي از اين شجره طيبه، امروز ما هم سرنوشتي بهتر از مردم برخي كشورهاي همسايه را تجربه نمي‌كرديم و اگر نبود باور قرآني غلبه خون بر شمشير، نشاني از همه‌ي آن چه امروز بر آن مي‌باليم نبود. بسيج در هشت سال دفاع مقدس‌آن كرد كه حتي دشمن بعثي نيز با تلاشي ابتر به الگوبرداري از اين نهاد با ايمان مردمي‌ پرداخت، غافل از آن كه قدرت بسيج از ايمان بود كه در جان او جريان داشت، و گرنه سلاح‌هاي پيشرفته، ادوات نوين و ارتش تا دندان مسلح صدام كجا و اسلحه انفرادي و لباس خاكي بسيجي كجا؟
واقعاً اگر بسيج نبود فضاي جبهه‌ها چگونه از عطر معنويت و عشق به شهادت پر مي‌شد و در
نيمه‌هاي شب مناجات كدام عارف‌ دل سوخته‌اي سنگرهاي نبرد را به معبد عشق‌بازي با محبوب مبدل مي‌ساخت.
امروز بر همگان روشن است كه آزادسازي خرمشهر، بستان و فاو، حماسه كربلاي ۵، والفجر ۸ و مرصاد تنها در قاموس فرهنگ شهادت و تفكر بسيجي مي‌گنجد و بس! و اين دلاور مردي‌ها در اركان هيچ ارتش كلاسيكي تكرار نخواهد شد.
بسيج در ۸ سال دفاع مقدس نشان داد كه بسيجي يك شغل نيست، كه اخلاقي متعالي و جريان مقدس است كه ماهيت انقلاب اسلامي را يك بار ديگر به جهانيان يادآوري كرد. ماهيت تكيه بر امواج خروشان مردم با ايمان در مواجهه با بحران‌ها و رسيدن به اهداف بزرگ و به ظاهر دست نيافتني.
همانگونه كه در عرصه خطير صنعت نفت، بسيجيان جان بر كف اين عرصه با گذشتن از جان خود، اجازه ندادند حتي براي يك روز صادرات و توليد نفت سرزمين بزرگ ايران متوقف شود و با رشادتهاي بي‌بديل خود از حماسه آفريني در پالايشگاه آبادان و ساير پالايشگاه‌ها و
خطوط‌لوله و پخش فرآورده‌هاي نفتي تا نقش‌آفريني در پايانه نفتي خارك و مناطق نفت خيز برگ زرين و ماندگاري در دفتر قطور افتخارات مردان مؤمن صنعت نفت ايران رقم زدند.
دليرمرداني كه با نثار ۱۰۱۷ شهيد از جمع خود در صنعت پرافتخار نفت و در راس آنان بسيجي شهيد محمدجواد تندگويان، دفاع جانانه از دين واعتقادات، وطن و ناموس را به منصه ظهور رساندند و از اين جمع شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، افتخار تقديم ۴۳۸ شهيد بسيجي گرانقدر را به نظام مقدس جمهوري اسلامي به خود اختصاص داده است.
بسيج در سال‌هاي عمر پربركت خود ثابت كرد كه فرهنگ ناب بسيجي مي‌تواند انسان را در هر زمينه‌‌اي از كار و دفاع و علم و هنر به سرمنزل مقصود برساند و اين همانند تمامي ارزش‌هاي الهي در هيچ ظرف زماني نمي‌گنجد. يك روز در عرصه جهاد و ايثار، روز ديگر در عرصه ساختن و آباداني و ديگر روز در عرصه‌ي علم و دانش و فناوري و به يقين تقويت فرهنگ ايمان، اخلاص، كار و تلاش و بيداري و هدفمندي و فداكاري، نياز جاري و همواره‌ي كشور عزيزمان ايران اسلامي است براي فتح قله‌هاي رفيع پيشرفت و سعادت. و فرهنگ و تفكر بسيج، همانطور كه جبهه‌هاي جنگ را به مدينه‌اي فاضله و محل ظهور زيباترين ارزش‌ها و ارتباطات انساني مبدل ساخت، امروز نيز شايسته‌ترين پرچمدار براي نيل به اهداف متعالي توسعه همه جانبه كشور پرافتخارمان خواهد بود. انشاءالله

عليرضا ضيغمي