آماده سازی تجهیزات در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند

آماده سازی تجهیزات  و ادوات فنی  برای تخلیه و شارژ  کاتالیست راکتورهای عظیم  واحد RCD  شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند از اول اردیبهشت ماه آغاز می شود.

jamshidi1مدیر عامل شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند گفت: به حول و قوه الهی و به همت متخصصان توانمند شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند و در راستای آماده سازی تجهیزات و ادوات واحد RCD برای تخلیه و شارژ راکتور از اواخر فروردین ماه ۱۳۹۶ و بر اساس برنامه زمان بندی آغاز میگردد.

به گزارش روابط عمومی، مهندس علی جمشیدی با اعلام این خبر گفت تعمیرات اساسی واحد فوق با همکاری کلیه واحدهای عملیاتی و تعمیراتی و حمل و نقل و بازرسی فنی و براساس نرم افزار کنترل پروژه CMMS صورت میگیرد که طی آن کلیه وسایل و تجهیزات مکانیکی، برقی و ابزار دقیق مورد بازدید و بازرسی قرار خواهد گرفت و در صورت نیاز  تعمیر یا تعویض می گردند.
وی گفت تعمیرات اساسی این واحد با توجه به حساسیتهای موجود و جدید بودن راکتورها با حداکثر استفاده از فرصت و زمان و در جهت افزایش ایمنی و صرفه جویی در هزینه های مربوطه و کاهش زمان تعمیرات اساسی صورت خواهد گرفت.

مدیر عامل پالایشگاه شازند افزود: واحد RCD از جمله واحدهای جدیدالتاسیس فاز دوم شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند است که وظیفه تصفیه ته مانده برجهای اتمسفری و خلا که به عنوان خوراک در واحد RFCC مورد استفاده قرار می گیرد را به عهده دارد که در این واحد فرایند جذب فلزات و گوگرد از باقیمانده نفت خام انجام می گیرد و به دلیل ماهیت سنگین بودن خوراک واحد و جذب فلزات و گوگرد، فعالیت کاتالیست راکتورهای این واحد به مرور زمان افت نموده و اختلاف فشار در راکتورها  افزایش می یابد که به جهت حفظ کیفیت محصول خروجی و افت فشار عملیاتی بایستی کاتالیست این واحد تعویض و کاتالیست نو جایگزین گردد و بسته به نوع خوراک و کاتالیست استفاده شده عمر این کاتالیستها بین ۱۱ ماه تا ۲۴ ماه می تواند متغیر باشد.

مهندس جمشیدی افزود: براساس برنامه ریزی انجام شده مدت زمان تخلیه و شارژ کاتالیست هر کدام از خطوط این واحد تقریبا یک ماه برآورد گردیده که با در نظر گرفت زمان مورد نیاز برای بستن و راه اندازی مجدد، حدود دو ماه پیش بینی شده است که با توجه به اینکه این واحد دارای دو خط موازی می باشد و در هر مرحله یکی از خطوط تحت تعمیرات اساسی قرار میگیرد  لذا تعویض کامل کاتالیست این واحد در دو مرحله انجام می گردد.
وی با اشاره به ظرفیت ۷۰ هزار بشکه در روز این واحد افزود:  بخش عمده خوراک واحد RFCC از این واحد تامین می گردد و با تصفیه هیدروکربنهای سنگین در این واحد امکان تبدیل آنها به هیدروکربنهای سبکتر با ارزش همانند بنزین، پروپیلن، گاز مایع و دیزل فراهم می گردد و مجموعه این واحد و واحدهای مرتبط با RFCC سودآورترین فرایند پالایشگاهی در دنیا میباشد.

مدیر عامل شرکت گفت: با توجه به اینکه همزمان با تعویض کاتالیست این واحد، بازرسی راکتورها و دیگر تجهیزات انجام می گردد لذا فعالیت این بخش از واحد با اطمینان خاطر بیشتری ادامه پیدا میکند.

مهندس جمشیدی در پایان با تشکر از همه کارکنان دست اندرکار و تاثیرگذار در امر این اورهال افزود: تعویض کاتالیست و تعمیرات اساسی راکتورهای واحد RCD ، از  خدمات پیمانکار که دارای تجربیات زیادی در پروژه مورد نظر می باشد بهره مند شدیم که ضمن انتقال تجربیات در این زمینه، از کاهش زمان تخلیه، عملیاتی شدن زودتر واحد مد نظر و نیز کاهش هزینه و سودآوری بالا در جهت  استمرار عرضه محصولات به  کشور عزیزمان ایران برخوردار خواهیم بود.

overhaul96