۲۲ آبان ۱۳۹۷

اشتراك مطالب

اشتراک rss مطالب

اشتراک توسط ایمیل:

بايگاني موضوعي
بایگانی ماهانه

آماده سازي تجهيزات در پالايشگاه امام خميني (ره) شازند

آماده سازي تجهيزات  و ادوات فني  براي تخليه و شارژ  كاتاليست راكتورهاي عظيم  واحد RCD  شركت پالايش نفت امام خميني شازند از اول ارديبهشت ماه آغاز مي شود.

jamshidi1مدير عامل شركت پالايش نفت امام خميني (ره) شازند گفت: به حول و قوه الهي و به همت متخصصان توانمند شركت پالايش نفت امام خميني (ره) شازند و در راستاي آماده سازي تجهيزات و ادوات واحد RCD براي تخليه و شارژ راكتور از اواخر فروردين ماه ۱۳۹۶ و بر اساس برنامه زمان بندي آغاز ميگردد.

به گزارش روابط عمومي، مهندس علي جمشيدي با اعلام اين خبر گفت تعميرات اساسي واحد فوق با همكاري كليه واحدهاي عملياتي و تعميراتي و حمل و نقل و بازرسي فني و براساس نرم افزار كنترل پروژه CMMS صورت ميگيرد كه طي آن كليه وسايل و تجهيزات مكانيكي، برقي و ابزار دقيق مورد بازديد و بازرسي قرار خواهد گرفت و در صورت نياز  تعمير يا تعويض مي گردند.
وي گفت تعميرات اساسي اين واحد با توجه به حساسيتهاي موجود و جديد بودن راكتورها با حداكثر استفاده از فرصت و زمان و در جهت افزايش ايمني و صرفه جويي در هزينه هاي مربوطه و كاهش زمان تعميرات اساسي صورت خواهد گرفت.

مدير عامل پالايشگاه شازند افزود: واحد RCD از جمله واحدهاي جديدالتاسيس فاز دوم شركت پالايش نفت امام خميني (ره) شازند است كه وظيفه تصفيه ته مانده برجهاي اتمسفري و خلا كه به عنوان خوراك در واحد RFCC مورد استفاده قرار مي گيرد را به عهده دارد كه در اين واحد فرايند جذب فلزات و گوگرد از باقيمانده نفت خام انجام مي گيرد و به دليل ماهيت سنگين بودن خوراك واحد و جذب فلزات و گوگرد، فعاليت كاتاليست راكتورهاي اين واحد به مرور زمان افت نموده و اختلاف فشار در راكتورها  افزايش مي يابد كه به جهت حفظ كيفيت محصول خروجي و افت فشار عملياتي بايستي كاتاليست اين واحد تعويض و كاتاليست نو جايگزين گردد و بسته به نوع خوراك و كاتاليست استفاده شده عمر اين كاتاليستها بين ۱۱ ماه تا ۲۴ ماه مي تواند متغير باشد.

مهندس جمشيدي افزود: براساس برنامه ريزي انجام شده مدت زمان تخليه و شارژ كاتاليست هر كدام از خطوط اين واحد تقريبا يك ماه برآورد گرديده كه با در نظر گرفت زمان مورد نياز براي بستن و راه اندازي مجدد، حدود دو ماه پيش بيني شده است كه با توجه به اينكه اين واحد داراي دو خط موازي مي باشد و در هر مرحله يكي از خطوط تحت تعميرات اساسي قرار ميگيرد  لذا تعويض كامل كاتاليست اين واحد در دو مرحله انجام مي گردد.
وي با اشاره به ظرفيت ۷۰ هزار بشكه در روز اين واحد افزود:  بخش عمده خوراك واحد RFCC از اين واحد تامين مي گردد و با تصفيه هيدروكربنهاي سنگين در اين واحد امكان تبديل آنها به هيدروكربنهاي سبكتر با ارزش همانند بنزين، پروپيلن، گاز مايع و ديزل فراهم مي گردد و مجموعه اين واحد و واحدهاي مرتبط با RFCC سودآورترين فرايند پالايشگاهي در دنيا ميباشد.

مدير عامل شركت گفت: با توجه به اينكه همزمان با تعويض كاتاليست اين واحد، بازرسي راكتورها و ديگر تجهيزات انجام مي گردد لذا فعاليت اين بخش از واحد با اطمينان خاطر بيشتري ادامه پيدا ميكند.

مهندس جمشيدي در پايان با تشكر از همه كاركنان دست اندركار و تاثيرگذار در امر اين اورهال افزود: تعويض كاتاليست و تعميرات اساسي راكتورهاي واحد RCD ، از  خدمات پيمانكار كه داراي تجربيات زيادي در پروژه مورد نظر مي باشد بهره مند شديم كه ضمن انتقال تجربيات در اين زمينه، از كاهش زمان تخليه، عملياتي شدن زودتر واحد مد نظر و نيز كاهش هزينه و سودآوري بالا در جهت  استمرار عرضه محصولات به  كشور عزيزمان ايران برخوردار خواهيم بود.

overhaul96