ظرفیت جداسازی گوگرد از نفت خام در پالایشگاه شازند ۹ برابر شد

مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره ) شازند گفت: ظرفیت جداسازی گوگرد از نفت خام در این واحد پالایشگاهی در سال جاری نسبت به قبل ۹ برابر شده است.

ˈ علی شیرازی زاده ˈ روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: پالایشگاه نفت امام خمینی (ره ) شازند با اتمام برخی از طرحهای توسعه ای که در راستای صیانت از محیط زیست اجرا شده اند؛ روزانه ۴۵۰ تن گوگرد را از نفت خام جداسازی می کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۷ هزار تن گوگرد در انبارهای این شرکت ذخیره سازی شده که برای مصارف داخلی و خارجی مورد استفاده می گیرد.

او بیان کرد: از ابتدای امسال تا کنون بیش از ۱۳۷ هزار تن گوگرد در این پالایشگاه جداسازی شده که برای مصرف در بخشهای مختلف عرضه می شود.

شیرازی زاده اظهار کرد: هم اینک بر اساس نیاز کشور به طور میانگین روزانه دو میلیون لیتر بنزین سوپر در این پالایشگاه تولید می شود.

وی افزود: طرح بازیابی گاز فلر نیز در این پالایشگاه نیز کلید خورده که فناوری آن توسط واحد طراحی و مهندسی انتخاب شده و به زودی عملیات اجرایی آن آغاز می شود.

او گفت: برای اجرای طرح بازیابی گاز فلز در فاز دوم پالایشگاه شازند ،حدود ۱۰ میلیون دلار سرمایه گذاری شده که با توجه به پیش بینی های انجام شده اوایل پاییز سال آینده در مدار قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره ) شازند بیان کرد: طرح پژوهشی ˈپایش آبهای زیرزمینی ˈ با هدف بازگشت پساب پالایشگاه به چرخه مصرف نیز با فناوری بومی در حال پیگیری است .

شیرازی زاده افزود: برای آغاز مطالعات طرح و بررسی چگونگی اجرای آن حدود چهار میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است .

پالایشگاه امام خمینی (ره)شازند به عنوان بزرگترین پالایشگاه تک واحدی ایران، در سال ۱۳۷۲ با ظرفیت اسمی ۱۵۰ هزار بشکه در روز راه اندازی شد و نخستین پالایشگاهی است که کار مطالعه و عملیات اجرایی آن در نخستین سال پس از جنگ ایران و عراق آغاز شد.

طرح توسعه این پالایشگاه در سال ٨۶ آغاز و سال گذشته نیز در مداربهره برداری قرار گرفت.