بهره برداری از واحد ازت پالایشگاه شازند در اوایل سال آینده

احداث واحد تولید ازت پالایشگاه شازند با هدف تولید گاز خنثی برای استفاده در سایر واحدها، اوایل سال آینده به اتمام می رسد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی در گفتگو با خبرنگار شانا اعلام کرد: ۴٠ درصد از مراحل طراحی، ساخت و نصب پروژه ساخت واحد ازت انجام شده و به احتمال زیاد اوایل سال آینده این واحد به بهره برداری می رسد.

علی شیرازی زاده با بیان این که یک واحد ازت قدیمی در فاز یک این پالایشگاه موجود است، گفت: این واحد کفاف کار همه پالایشگاه را نمی داد، به همین دلیل پروژه ساخت یک واحد جدید ازت در دستور کار این شرکت قرار گرفت.

وی درباره عملکرد این واحد اظهار کرد: وظیفه واحد مذکور تولید گاز خنثی برای استفاده در سایر واحدها بویژه در زمان تعمیرات اساسی است.

مدیرعامل پالایشگاه شازند همچنین از اجرای طرح بازیابی گازهای فلر فاز دوم این پالایشگاه نیز خبر داد و گفت: این طرح هم کنون در مراحل مهندسی اولیه قرار دارد.

شیرازی زاده پیشرفت کنونی این طرح را ۵ درصد اعلام کرد و افزود: زمان اجرای کامل طرح دو سال برآورد شده است.

به گزارش شانا پالایشگاه امام خمینی شازند بعنوان بزرگترین پالایشگاه تک واحدی ایران، در سال ۱۳۷۲ با ظرفیت اسمی ۱۵۰ هزار بشکه در روز راه اندازی شد و نخستین پالایشگاهی است که کار مطالعه و عملیات اجرایی آن در نخستین سال پس از جنگ ایران و عراق آغاز شد.

طرح توسعه این پالایشگاه نیز در سال ٨۶ آغاز و پس از سالها تلاش، بهمن سال گذشته به مرحله بهره برداری رسید.

بنزین این طرح بسیار با کیفیت و در حد استاندارد یورو ۴ و ۵ است و تولید بنزین سوپر نیز با راه اندازی این واحد از یک و دو دهم میلیون لیتر به سه و دو دهم لیتر افزایش یافت و به همت متخصصان داخلی برای نخستین بار در خاورمیانه در پالایشگاه شازند فرآیند تبدیل مازوت به بنزین باکیفیت انجام شده که این مهم در سایه خوداتکایی و در شرایط تحریم حاصل شده است.