معاون وزیر نفت در جمع اصحاب رسانۀ کشور: وظیفۀ ما خدمت‌رسانی به مردم و مسؤولیت‌مان حفظ سلامت آنهاست

در حاشیۀ برگزاری نوزدهمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش وپخش در نشستی مطبوعاتی به پرسش‌های خبرنگاران رسانه‌های مختلف کشور پاسخ داد.

در این نشست که در محل نمایشگاه برگزار شد، ابتدا مهندس کاظمی به اختصار دربارۀ ساختار و مأموریت شرکت ملی پالایش و پخش و بخش‌های تابعۀ آن توضیحاتی ارائه نمود و گفت: وظیفۀ پالایــش و پـخش تـأمین انــرژی‌هـای هیدروکربنیِ‌ مایع کشور است که در این راستا، ۹ پالایشگاه روزانه ۱۸۵۰ هزار بشکه نفت خام و میعانات گازی فرآورش نموده و‌راهی بازارهای داخلی می نمایند؛ در کنار آن مقداری نفت‌کوره نیز صادر می‌گردد.

وی افزود: خوراک پالایشگاه بندرعباس از مسیر دریا، از پایانۀ خارک تهیه می‌شود و خوراک سایر پالایشگاه‌ها نیز به وسیلۀ ۵ هزار کیلومتر خط لوله تأمین می‌گردد. علاوه بر این ۹ هزار کیلومتر خط لوله وظیفۀ انتقال فرآورده‌های استحصال شده را برعهده دارد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش، در ادامۀ گفت: همچنین شرکت ملی پخش در ۳۷ منطقه و۳۰۰ ناحیه به توزیع و پخش فرآورده‌های پالایشی مشغول است.

مهندس‌کاظمی سپس دربارۀسیاست‌های شرکت پالایش وپخش گفت: برنامه‌های ما  براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی، تولید فرآورده برای جلوگیری از خام فروشی است. براین مبنا، برنامۀ توسعه در این شرکت در دو بخش کمی و کیفی متمرکز شده است. در بخش کمی، رسیدن به فرآورشِ ۳ میلیون بشکه در روز هدف اولیۀ ماست که با راه‌اندازی پالایشگاه ستارۀ خلیج فارس حاصل خواهدشد.

این پالایشگاهِ ۳۶۰ هزار بشکه‌ای که خوراک آن از میعانات‌گازی عسلویه تأمین می‌شود، به یاری خداوند فاز نخست آن اواسط سال آینده وارد سرویس خواهد شد و ما را از واردات بنزین بی‌نیاز می‌کند.

وی افزود: امروز پالایشگاه امام خمینی(ره ) اراک در حال تولید۱۶ میلیون لیتر بنزین استاندارد روز اروپا است و۱۲ میلیون لیتر نفت گاز یورو۴ نیز  روزانه استحصال می‌نماید.

سپس ادامه داد: این فرآورده‌ها تاکنون به دلیل محدودیت امکانات حمل و نقل، با تولیدات سایر پالایشگاه‌ها ممزوج و برای مصرف کشور توزیع می‌شد. اما از اوایل بهمن سال گذشته برای کلان شهرتهران که میزان آلاینده‌های زیست محیطیِ بالایی دارد، بنزینِ مطلوب‌تری ارسال و توزیع می‌شود.

بنزنِ موجود در بنزینی‌که در شهر تهران توزیع می شود حدودِ ۷۸ صدمِ درصد، آروماتیکِ آن ۳۰ و گوگردِ آن۳۰ قسمت در میلیون با اکتانِ ۹۱ است که ویژگی‌های بنزین مطلوب را دارد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش در بخش دیگری از توضیحاتِ خویش، با اشاره به سیاست‌های اصولی وزارت نفت، مبنی بر ارتقاء کیفی فرآورده‌های نفتی و کاهشِ هرچه بیشترِ آلاینده‌های زیست محیطی، گفت: وظیفۀ ما خدمت‌رسانی به مردم و مسؤولیت‌مان حفظ سلامت آنهاست.  از این رو تلاشِ شبانه‌روزی مجموعۀ پالایش و پخش در راستای اصلاح، تولید و تأمینِ سوختِ استاندارد و قابل قبولی است که دارای شاخص‌های زیست محیطی بوده و سلامت مردم را به مخاطره نیندازد، این همواره هدفی است که مورد نظر ما قرار دارد و آن را وظیفۀ خود دانسته و به انجام آن  افتخار می‌کنیم.