۱۹ آذر ۱۳۹۷

اشتراك مطالب

اشتراک rss مطالب

اشتراک توسط ایمیل:

بايگاني موضوعي
بایگانی ماهانه

مشاور فرهنگي وزير نفت: پالايشگاه امام خميني(ره)شازند انگشتر فيروزه صنعت نفت است

اولين جلسه هم انديشي و بررسي مسائل فرهنگي پالايشگاه امام خميني(ره)شازند در دولت تدبير و اميد با حضور دكتر مجيدي مشاور فرهنگي وزير نفت و قائم مقام مدير كل دفتر وزارتي، حجت الاسلام محمد پور رئيس امور روحانيون وزارت نفت، مهندس ميرقادري مدير عامل و جمعي از روسا و مسئولين شركت در سالن كنفراس پالايشگاه برگزار گرديد.

به گزارش روابط عمومي پالايشگاه امام خميني شازند در اين جلسه رئيس روابط عمومي پالايشگاه گزارش مبسوطي از عملكرد فعاليتهاي فرهنگي براي كاركنان و خانواده هاي آنان را ارائه داد. وي با اشاره به اينكه منازل سازماني كاركنان اين پالايشگاه در شهر مهاجران واقع است اظهار نمود: از آنجاييكه در شهر مهاجران هيچ گونه متولي فرهنگي وجود ندارد، روابط عمومي اين پالايشگاه در استاي اقدامات فرهنگي و مذهبي براي كاركنان و خانواده آنان اقدام به تأسيس كانون فرهنگي بنام يكي از شهداي عزيز شركت(كانون فرهنگي شهيد سليماني) نموده است. سليماني گفت: محور فعاليتهاي اين كانون ترويج و توسعه مباحث فرهنگ علوم قرآني ، حديث، نماز و نهج البلاغه مي باشد كه با حمايتهاي همه جانبه مديران و مسئولين ذيربط توانسته ايم از سال تاسيس اين كانون(۸۳) تا كنون تعداد ۳۰۶۷۵ نفر از كاركنان و خانواده هاي آنان را در زمينه هاي علوم قرآني ،نماز و اقدامات فرهنگي متنوع ديگر از قبيل نقاشي، خطاطي، معرق و برگزاري كلاسهاي مهارت هاي زندگي بر اساس آموزه هاي ديني و كلاسهاي زبان انگليسي و رايانه آموزش دهيم. وي در پايان گزارش خود، عمده ترين مشكلات پيش رو براي اقدامت فرهنگي كاركنان ساكن در شهر اراك و شازند را ،عدم مجوزهاي لازم دانست و با اشاره به مشكلات خانواده ها بخصوص عدم استفاده آنان از تسهيلات رفاهي مثل باشگاه غذاخوري و استفاده از سالنهاي ورزشي و كلاسهاي آموزشي و فرهنگي در شهرهاي ياد شده ، ابراز اميدواري نمود بتوان با حضور دكتر مجيدي و اخذ مجوزهاي لازم مشكلات را مرتفع نماييم.

سپس دكتر مجيدي مشاور محترم فرهنگي وزير با بيان اين پرسش كه”چرا وزير نفت بايد مشاور فرهنگي داشته باشد و اينكه مقوله فرهنگ و ارتباط آن با صنعت نفت و اديان چيست؟” فضاي جلسه را به مقوله فرهنگ و همچنين به عمق ديد جناب مهندس زنگنه به مسائل فرهنگي متمركز ساخت. وي با بيان اينكه بايد بازنگري عميقي در فرهنگ صورت پذيرد گفت: فرهنگ اكتسابي است و هدف از دوره هاي فرهنگي بايد با افزايش مهارتهاي فردي آغاز شود ، در اين مهارتها ، خودباوري نيروها بايد سرلوحه فرهنگ وكار هر شركتي قرار گيرد كه، روحانيون معزم ما براي اجراي اين فرهنگ در جامعه كار بسيار سختي را در پيش دارند. قائم مقام مدير كل دفتر وزارتي با عنوان اين موضوع كه ما از اصل و شيرازه دين و فرهنگ جدا شده ايم گفت: اولين اقدام ما در قالب كار فرهنگي بايد ايجاد كارگاههاي خداشناسي باشد كه اصل آن بر پايه توحيد گذاشته شده است و در صنعتي چون صنعت نفت كه صنعتي مادر است بايد فرهنگ سرلوحه كار قرار گيرد. دكتر مجيدي در ادامه گفت: تا قبل از حضور در پالايشگاه امام خميني شازند بيشتر به عسلويه و فازهاي متعدد آن توجه داشتم وهميشه از آن به عنوان انگشتر عقيق صنعت نفت نام برده ام ،اما امروز كه از نزديك شاهد عظمت كار اين شركت شدم اين پالايشگاه را انگشترفيروزه صنعت نفت محسوب مي كنم ، وي در پايان صحبتهايش از زحمات كليه مسئولين و كاركنان پالايشگاه تشكر و قدرداني نمود .

در ادامه مهندس ميرقادري ضمن خير مقدم به حاضرين در جلسه و تشريح فعاليتهاي بزرگي كه در اين پالايشگاه صورت پذيرفته است گفت: از ميان ۳۴ واحد اين پالايشگاه، ۲ واحد RFCC و RCD جزء معجزات پالايشگاه و حتي صنعت نفت كشورمان مي باشد و به جرأت اعلام مي دارم كه اين دو واحد در تمام طول مدت اجرا به همت همين متخصصين نفتي با هيچ گونه مشكلي مواجهه نشده و امروز با صلابت، اين پالايشگاه در چرخه توليد مي باشد و تاكيد ميكنم با توجه به مزاياي اين پروژه عظيم همه بايد براي حفظ آن تلاش كنيم. مديرعامل پلايشگاه گفت: ۷۵ درصد از تجهيزات مكانيكي اين پالايشگاه در كشور ساخته شده و اين تواناييها در كشور موجود است و امروزه كشورهاي بزرگ به خوبي از پتانسيلهاي كشور ما اطلاع دارند و اميدواريم اين حركتي را كه شروع نموده ايم بتوانيم تا قيام نهايي اسلام تداوم بخشيم. وي گفت: پالايشگاه امام خميني شازند تنها پالايشگاهي در كشور است كه ميزان نهايي نفت كوره را به ۶ درصد كاهش داده و از هر ۱۰۰ بشكه نفت خام ۶ بشكه نفت كوره باقي مي ماند و در زمينه آلايندگي از هر ۲۶۰ هزار بشكه نفت خام ۶۵۰ تن گوگرد استحصال مي شود و اين در حالتي است كه در ساير پالايشگاههاي كشور از هر ۱۰۰ هزار بشكه ۳۰ تن گوگرد حاصل مي گردد.در واقع پالايشگاه امام خميني شازند توانسته است به توليد محصول پاك برسد. ما اميدوار هستيم راه اندازي اين پالايشگاه الگويي باشد براي صنايع نفتي و غير نفتي و اين پتانسيل هديه اي به پيشگاه امام زمان(عج) باشد. مهندس ميرقادري صحبتهاي خود را بيان اين جمله كه “هركاري كه انجام ميدهيم بايد به كار فرهنگي ختم گردد و در غير اينصورت فاقد ارزش است” پايان برد و گفت ما فرهنگ عملي را از جنگ الگو گرفتيم و در اين پالايشگاه استفاده كرديم و به نتيجه رسيديم.

سخنران بعدي حجت الاسلام محمد پور رئيس امور روحانيون وزارت نفت بود كه گفت: پيوست فرهنگي بطور جدي مي بايست دنبال گردد و يكي از دغدغه هاي صنعت نفت همين موضوع مي باشد.نيازمنديها بايد شناسايي شده و قطعا با ديدگاه فرهنگي كه جناب مهندس زنگنه وزير محترم نفت دارد خواهيم توانست در مدتي كوتاه حركتي نو را آغاز و مشكلات را مرتفع نماييم و انشاء ا.. اين جلسات منشا خيري براي صنعت نفت قرار گيرد. حجت الاسلام محمد پور ابراز نمود با توجه به اينكه صنعت نفت در همه مراكز تابع خود، از خدمات روحانيون عزيز براي اقامه نماز جماعت و رسيدگي به امور احكام كاركنان و خانواده هاي آنان استفاده مي نمايد، با پيگيريهاي ستادي و برگزاري جلسات و بازديدهاي دوره اي سعي بر پر محتوي كردن حضور ائمه محترم جماعت مراكز و تعيين و تدوين دستورالعمل هاي هدفمند در دستور كار روحانيون نموده ايم.

در پايان مهندس شاهوردي مدير عمليات شركت ضمن ارائه بعضي مشكلات فرهنگي و خدمات رفايي همكاران و خانواده هاي آنان گفت: انتظار داريم متوليان فرهنگي كمك نمايند و راه حلهايي را پيرامون حل مشكلات فرهنگي موجود پيشنهاد دهند و بحث مسائل فرهنگي و رفاهي خانواده ها را كه دغدغه پرسنل اين پالايشگاه مي باشد را جدي بگيرند و مرتفع گردد چراكه همين دغدغه مي تواند از تمركز فكري همكاران در محيط كار بكا هد و در توليد پالايشگاه ايجاد مشكل نمايد. . .