شمارش معکوس افتتاح بزرگترین طرح توسعه پالایشگاهی آغاز شد یک گام تا افزایش ۸.۵ میلیون لیتری ظرفیت تولید بنزین کشور

شانا _ گروه پالایش و پخش: مجری طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند از بهره برداری واحد RCD طرح توسعه این پالایشگاه تا پایان شهریور امسال خبر داد… . .

به گزارش شانا، رشید سیدیان گفت: واحد RCD، خوراک واحد RFCC، بزرگ ترین واحد پالایشگاهی کشور را تامین می کند و تولید روزانه ۸.۵ میلیون لیتر بنزین یکی از محصولات با ارزش این واحد است.

وی با اشاره به قرار گرفتن این واحد در مراحل نهایی عملیات اجرایی گفت: عملیات کاتالیست لودینگ (تزریق کاتالیست) راکتورهای این واحد در حال انجام است.

سیدیان تصریح کرد: راکتورهای واحد RCD درمجموع ۱۰ عدد و دو ردیف و هر ردیف شامل ۴ راکتور اصلی و ۱ راکتور گارد است و هم اکنون عملیات کاتالیست لودینگ رآکتور گارد ردیف B با موفقیت به پایان رسیده است و گروه پیش راه اندازی طرح، در حال تکمیل دیگر راکتورهاست.

مجری طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند افزود: در هر راکتور علاوه بر سرامیک بال ۵ تا ۶ نوع کاتالیست وجود دارد که عملیات تصفیه هیدروژنی در آنها صورت می گیرد و ترکیبات گوگرد موجود در ته مانده برج خلا و اتمسفر یک به H2S تبدیل می شود.

سیدیان تاکید کرد: پس از انجام دیگر مراحل پیش راه اندازی، واحد RCD این طرح آماده بهره برداری خواهد شد که این مراحل نیز تا پایان شهریور ماه به پایان خواهد رسید و این واحد در مرحله بهره برداری قرار خواهد گرفت.

به گزارش شانا، در طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند حدود ۳۰ واحد احداث شده که ۱۷ واحد از این تعداد، عملیاتی و بقیه واحدهای جانبی خدمات دهنده به واحدهای عملیاتی است.

پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند به عنوان نخستین پالایشگاه در ایران است که افزون بر ۹۰ درصد از نفت خام ورودی به مواد با ارزش شامل گاز مایع، پروپیلن، بنزین، نفت سفید و گازوییل و تنها ۸.۴ درصد آن به نفت کوره و قیر تبدیل می‌شود.

افزایش ظرفیت پالایشی از ۱۷۰ هزار به ۲۵۰ هزار بشکه در روز، افزایش تولید بنزین در ازای کاهش نفت کوره، تولید محصولات با مشخصات و کیفیت استاندارد سال ۲۰۰۵ اروپا و کاهش مواد آلاینده از جمله اهداف اجرای این طرح است.

با بهره برداری از این طرح که با سرمایه گذاری ۴۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال در حال اجراست، خوراک پالایشگاه از ۱۰۰ درصد نفت خام اهواز به مخلوط ۵۵ درصد نفت خام اهواز و ۴۵ درصد نفت خام سنگین از حوزه های دیگر تغییر می کند.

طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند بزرگ ترین پروژه در دست اجرا از سوی شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران است که با بهره برداری کامل از آن، این پالایشگاه در سال جاری به بزرگ ترین تولیدکننده بنزین پالایشگاهی در کشور تبدیل می شود.