تا نیمه شعبان امسال ۶ میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین کشور افزوده می‌شود

شانا _ گروه پالایش و پخش: با بهره برداری از واحد بنزین سازی جدید پالایشگاه آبادان و راه اندازی واحد بنزین سازی پالایشگاه شازند تا نیمه شعبان امسال، روزانه حدود ۶ میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین کشور افزوده خواهد شد.. .

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا با اعلام این خبر تصریح کرد: مرحله نخست طرح بنزین سازی پالایشگاه آبادان با ظرفیت تولید روزانه چهار میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر بنزین با اکتان ۹۴ و مرحله دوم طرح افزایش ظرفیت و ارتقای کیفیت فرآورده های نفتی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند با ظرفیت تولید روزانه حدود دو میلیون لیتر بنزین سوپر قرار است تا نیمه شعبان امسال به بهره برداری برسد.

علیرضا ضیغمی در باره روند اجرای طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی شازند  گفت: با بهره برداری از مرحله نخست این پروژه در بهمن ۸۹ ظرفیت تولید بنزین این پالایشگاه روزانه حدود ۲ میلیون لیتر افزایش یافت و امسال نیز با وارد مدار شدن همه واحدهای این پروژه، ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه شازند روزانه حدود ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر افزایش خواهد یافت.

وی افزود: با بهره برداری از واحد آر‌.اف‌.‌سی.‌سی پالایشگاه امام خمینی شازند، روزانه حدود ۹ میلیون لیتر بنزین به تنهایی در این واحد تولید می شود.

ضیغمی تصریح کرد: در صورتی که مشکلی در روند اجرای طرح افزایش ظرفیت و ارتقای کیفیت فرآورده های نفتی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند پیش نیاید، این پروژه تا پایان شهریور امسال به بهره برداری خواهد رسید.

بر پایه این گزارش، پروژه بنزین سازی پالایشگاه آبادان در دو مرحله به بهره برداری خواهد رسید، با بهره برداری از مرحله نخست این طرح در تیر امسال، روزانه چهار میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر به ظرفیت تولید بنزین این پالایشگاه افزوده خواهد شد و با بهره برداری از مرحله دوم آن و راه اندازی واحد الکیلاسیون، ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه آبادان روزانه دو میلیون لیتر دیگر افزایش خواهد یافت.

ضرورت کاهش مصرف بنزین در کشور

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش در باره روند مصرف بنزین کشور گفت: هم اکنون روزانه به صورت میانگین ۵۷ تا ۵۹ میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه ها تولید و حدود ۵۵ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می شود.

ضیغمی با تاکید بر ضرورت صرفه جویی در مصرف بنزین افزود: هم اکنون حدود ۱۰ میلیون خودرو در کشور تردد می کند و با توجه به این آمار، مصرف بنزین در کشور بالاتر از متوسط مصرف جهانی است.

وی تصریح کرد: مردم باید با مدیریت بیشتر مصرف سوخت، همچنین اقدام هایی از جمله کنترل سرعت خودرو و تعمیر به موقع آن مصرف بنزین را کاهش دهند.