برنامه جامع صنعت نفت برای بی نیازی از کالاهای خارجی سیاست وزارت نفت انتقال دانش و توسعه ساخت داخل کالاهای صنعت نفت است

شانا _ گروه نفت: وزیر نفت با تاکید بر خودکفایی در تامین کالاهای مورد نیاز گفت: وزارت نفت با همکاری دولت و مجلس از سازندگان داخلی قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت حمایت می کند… .. .

141208_orig

به گزارش خبرنگار شانا، مهندس رستم قاسمی شب گذشته (شنبه ۷ مرداد) در ششمین نشست شورای عالی توسعه توان داخل حوزه صنعت نفت که با حضور صنعتگران و فعالان در این بخش برگزار شد، اظهار کرد: باید به سمت ساخت تمام قطعات و تجهیزات مورد نیاز در کشور پیش رفته و به خودکفایی برسیم.

مهندس قاسمی افزود: سیاست وزارت نفت، داخلی سازی است و با انتقال دانش فنی به داخل، باید ساخت داخل کالاهای مورد نیاز از سوی سازندگان داخلی گسترش یابد.

وی ادامه داد: امروز توان ساخت داخل مطلوب است و باید از نظر کیفیت نیز، سازندگان تلاش بیشتر کنند و کالاهای با کیفیت بالاتری تولید کنند.

وزیر نفت تصریح کرد: وزارت نفت با حمایت دولت و مجلس از تمام سازندگان داخلی حمایت می کند.

وزیر نفت از سازندگان داخلی خواست تا با پیشنهادهای سازنده خود مسیر توسعه صنعت نفت را هموار کنند و با توجه به این که در جلسه های قبل تصمیم های بسیار مفیدی گرفته شده ادامه این گونه جلسه های مشترک می تواند بسیار سازنده باشد.

مهندس قاسمی با تاکید بر توسعه میدان های مشترک ادامه داد: در پارس جنوبی باید بیش از گذشته فعال باشیم و از ذخایر با ارزش این میدان مشترک به بهترین شکل ممکن استفاده کرده تا منافع کشورمان از این میدان تامین شود.

وی با بیان این که سازندگان داخلی باید مدت زمان ساخت و نیز قیمت های خود را تعدیل کنند گفت: قیمت قطعات تولید شده از سوی سازندگان ایرانی نباید با سازندگان بین المللی تفاوت زیادی داشته و گران تر باشد.

وزیر نفت افزود: در توسعه میدان های یادآوران و آزادگان چینی ها پس از اولتیماتوم داده شده از سوی وزارت نفت فعالیت خود را آغاز کرده و تاکنون ۲۰ دکل حفاری آورده اند.

وی گفت: صنعت نفت و گاز ایران قابلیت های فراوانی برای سرمایه گذاری و توسعه دارد و در این مسیر بخش خصوصی می تواند صنعت نفت را در مسیر رشد و تعالی همراهی کند؛ وزارت نفت نیز بر این اعتقاد است که باید از مجموعه توان داخل به خوبی استفاده کند.

وزیر نفت اظهار کرد: علاوه بر تولید نفت و توسعه میدان های مشترک و مستقل، امروز صنعت گاز نیز قابلیت های فراوانی برای توسعه دارد و همزمان با تامین نیاز داخل، با صادرات گاز می توانیم منابع سرشاری عاید کشور کنیم.

وی افزود: با تشکیل منظم جلسه های مشترک می توان مشکلات سازندگان را برطرف کرد که پیامد آن چابک سازی صنعت نفت خواهد بود.

وزیر نفت با اشاره به پیشنهاد تشکیل صندوق حمایت از سازندگان اظهار کرد: امیدواریم با همکاری مثبت دولت و مجلس این صندوق هر چه زودتر راه اندازی شود.

مهندس قاسمی افزود: امروز در تمام بخش ها شرکت های ایرانی سازنده فعال هستند و در صورت حمایت از این شرکت ها می توان با تکیه بر دانش ایرانی بسیاری از قطعات مورد نیاز را در داخل تولید کرد.

وی با بیان این که امروز توانایی های زیادی در ساخت کمپرسور وجوددارد، گفت: خوشبختانه ساخت توربین ها و کمپرسورهای موردنیاز صنعت نفت در حال شتاب گرفتن است و قراردادهای خوبی با شرکت های داخلی برای ساخت منعقد شده است.