طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند امسال بطور کامل به بهره برداری می رسد

مجری طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند از آغاز راه اندازی واحد تصفیه گازوئیل این طرح همزمان با ۲۹ خردادماه سال جاری و عید مبعث رسول گرامی اسلام (ص) خبر داد و گفت: طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند در سال جاری بطور کامل به بهره برداری می رسد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران، رشید سیدیان با اشاره به اینکه عملیات نصب مکانیکی تمامی واحدهای جانبی طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) به اتمام رسیده است افزود: واحد تصفیه گازوئیل (GHT) تا پایان خردادماه راه اندازی می شود.
به گفته وی، به این ترتیب تولید گازوئیل با استاندارد یورو ۰۴ از این واحد آغاز می شود.
مجری طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) ادامه داد: پس از واحد تصفیه گازوئیل، واحدهای CGH، RCD، RFCC و همچنین تولید پروپیلین، گاز مایع و گوگرد سازی به ترتیب در مدار بهره برداری قرار می گیرند.
رشید سیدیان با اشاره به انجام آخرین مراحل پیش راه اندازی و راه اندازی واحد تصفیه گازوئیل طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند گفت: حداکثر تا نیمه اول تیر ماه سال جاری روزانه ۸ میلیون لیتر گازوئیل با استاندارد یورو ۴ در این پالایشگاه آغاز می شود.
به گفته مجری طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره)، با راه اندازی این واحد، گوگرد موجود در فرآورده تولیدی به کمتر از ۴۰ (ppm) کاهش می یابد که این امر کاهش آلاینده های زیست محیطی را به دنبال دارد.
بر اساس این گزارش، در طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند حدود ۳۰ واحد احداث شده است که ۱۷ واحد از این تعداد، عملیاتی و مابقی واحدهای جانبی خدمات دهنده به واحدهای عملیاتی می باشد.
پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند به عنوان نخستین پالایشگاه در ایران است که بالغ بر ۹۰ درصد از نفت خام ورودی به مواد با ارزش شامل گاز مایع، پروپیلن، بنزین، نفت سفید و گازوئیل و تنها ۴/۸ درصد آن به نفت کوره و قیر تبدیل می‌شود.
بر اساس این گزارش، افزایش ظرفیت پالایشی از ۱۷۰ هزار به ۲۵۰ هزار بشکه در روز، افزایش تولید بنزین در ازائ کاهش نفت کوره، تولید محصولات با مشخصات و کیفیت استاندارد سال ۲۰۰۵ اروپا و کاهش مواد آلاینده از جمله اهداف اجرای این طرح است.
علاوه بر این، با بهره برداری از این طرح که با سرمایه گذاری ۴۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال در حال اجرا است ، خوراک پالایشگاه از صد در صد نفت خام اهواز به مخلوط ۵۵ درصد نفت خام اهواز و ۴۵ درصد نفت خام سنگین از حوزه های دیگر تغییر می کند.
طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند بزرگ ترین پروژه در دست اجرا از سوی شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران است که با بهره برداری کامل از آن، پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند در سال جاری به بزرگ ترین تولیدکننده بنزین پالایشگاهی در کشور تبدیل می شود و بیشترین سهم تولید بنزین کشور را به خود اختصاص می دهد.