۲۴ آبان ۱۳۹۷

اشتراك مطالب

اشتراک rss مطالب

اشتراک توسط ایمیل:

بايگاني موضوعي
بایگانی ماهانه

طرح توسعه پالايشگاه امام خميني(ره) شازند امسال بطور کامل به بهره برداري مي رسد

مجري طرح افزايش ظرفيت و بهبود کيفيت فرآورده هاي پالايشگاه امام خميني (ره) شازند از آغاز راه اندازي واحد تصفيه گازوئيل اين طرح همزمان با ۲۹ خردادماه سال جاري و عيد مبعث رسول گرامي اسلام (ص) خبر داد و گفت: طرح توسعه پالايشگاه امام خميني (ره) شازند در سال جاري بطور کامل به بهره برداري مي رسد.

به گزارش روابط عمومي شرکت ملي مهندسي و ساختمان نفت ايران، رشيد سيديان با اشاره به اينکه عمليات نصب مکانيکي تمامي واحدهاي جانبي طرح توسعه پالايشگاه امام خميني (ره) به اتمام رسيده است افزود: واحد تصفيه گازوئيل (GHT) تا پايان خردادماه راه اندازي مي شود.
به گفته وي، به اين ترتيب توليد گازوئيل با استاندارد يورو ۰۴ از اين واحد آغاز مي شود.
مجري طرح افزايش ظرفيت و بهبود کيفيت فرآورده هاي پالايشگاه امام خميني (ره) ادامه داد: پس از واحد تصفيه گازوئيل، واحدهاي CGH، RCD، RFCC و همچنين توليد پروپيلين، گاز مايع و گوگرد سازي به ترتيب در مدار بهره برداري قرار مي گيرند.
رشيد سيديان با اشاره به انجام آخرين مراحل پيش راه اندازي و راه اندازي واحد تصفيه گازوئيل طرح توسعه پالايشگاه امام خميني (ره) شازند گفت: حداكثر تا نيمه اول تير ماه سال جاري روزانه ۸ ميليون ليتر گازوئيل با استاندارد يورو ۴ در اين پالايشگاه آغاز مي شود.
به گفته مجري طرح توسعه پالايشگاه امام خميني (ره)، با راه اندازي اين واحد، گوگرد موجود در فرآورده توليدي به کمتر از ۴۰ (ppm) کاهش مي يابد که اين امر کاهش آلاينده هاي زيست محيطي را به دنبال دارد.
بر اساس اين گزارش، در طرح افزايش ظرفيت و بهبود کيفيت فرآورده هاي پالايشگاه امام خميني (ره) شازند حدود ۳۰ واحد احداث شده است که ۱۷ واحد از اين تعداد، عملياتي و مابقي واحدهاي جانبي خدمات دهنده به واحدهاي عملياتي مي باشد.
پالايشگاه امام خميني (ره) شازند به عنوان نخستين پالايشگاه در ايران است كه بالغ بر ۹۰ درصد از نفت خام ورودي به مواد با ارزش شامل گاز مايع، پروپيلن، بنزين، نفت سفيد و گازوئيل و تنها ۴/۸ درصد آن به نفت كوره و قير تبديل مي‌شود.
بر اساس اين گزارش، افزايش ظرفيت پالايشي از ۱۷۰ هزار به ۲۵۰ هزار بشکه در روز، افزايش توليد بنزين در ازائ کاهش نفت کوره، توليد محصولات با مشخصات و کيفيت استاندارد سال ۲۰۰۵ اروپا و کاهش مواد آلاينده از جمله اهداف اجراي اين طرح است.
علاوه بر اين، با بهره برداري از اين طرح که با سرمايه گذاري ۴۰ هزار و ۷۰۰ ميليارد ريال در حال اجرا است ، خوراک پالايشگاه از صد در صد نفت خام اهواز به مخلوط ۵۵ درصد نفت خام اهواز و ۴۵ درصد نفت خام سنگين از حوزه هاي ديگر تغيير مي کند.
طرح افزايش ظرفيت و بهبود کيفيت فرآورده‌هاي نفتي پالايشگاه امام خميني (ره) شازند بزرگ ترين پروژه در دست اجرا از سوي شرکت ملي مهندسي و ساختمان نفت ايران است که با بهره برداري کامل از آن، پالايشگاه امام خميني (ره) شازند در سال جاري به بزرگ ترين توليدکننده بنزين پالايشگاهي در کشور تبديل مي شود و بيشترين سهم توليد بنزين کشور را به خود اختصاص مي دهد.