با اجرای کامل طرح توسعه بنزین تولیدی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند ۴ برابر می شود

قبل از اجرای طرح توسعه، پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند روزانه ۴ میلیون بنزین تولید می کرد که با اجرای کامل طرح،‌شاهد افزایش تولید بنزین به میزان ۱۶ میلیون لیتر خواهیم بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، مدیر عامل شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره ) شازند با بیان این که طرح توسعه این پالایشگاه از سال ۱۳۸۵ آغاز شده گفت: این طرح اهدافی همچون افزایش ظرفیت خوراک از ۱۷۰ به ۲۵۰ هزار بشکه، افزایش ظرفیت تولید بنزین به صورت ویژه از ۴ به ۱۶ میلیون لیتر را در نظر دارد. ضمن اینکه افزایش کیفیت فرآورده های نفتی از جمله نفت سفید ،‌نفت گاز، کاهش نفت کوره از ۱۲ به ۴/۲ میلیون لیتر ، افزایش نفت ترش به عنوان خوراک شرکت و مسایل زیست محیطی نیز مورد توجه بوده است.
مجید رجبی اظهار داشت: در طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند ۱۴ واحد عملیاتی اضافه خواهد شد و تاکنون واحد تقطیر با ظرفیت ۸۰ هزار بشکه در روز واحد بنزین سازی شماره ۲ (واحد ۱۲) با ظرفیت تولید ۳ میلیون لیتر بنزین با اکتان (درجه آرام سوزی) ۱۰۰ راه اندازی شده است.
وی افزود: واحد آیزومریت با ظرفیت تولید یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز و واحد تصفیه KHT (یا تصفیه نفت سفید) نیز که حدود ۴ میلیون لیتر نفت سفید را تصفیه می کند، نیز به مرحله اجرا رسیده است.
رجبی از بهره برداری واحدهای GHT, RFCC وRCD در فصل دوم سال جاری خبر داد و گفت: با پایان واحدهای مذکور تولید روزانه بنزین به ۱۶ میلیون لیتر، گازوئیل به ۱۰ میلیون لیتر با گوگرد زیر PPM 50 طبق استاندارد بین المللی یورو ۴ می رسد. همچنین تولید گوگرد از ۶۰ تن در روز به ۷۰۰ تن افزایش می یابد و زمینه صادرات این محصول را فراهم خواهد آورد.
وی ادامه داد: گاز مایع تولیدی این پالایشگاه از ۶۰۰ تن به ۲۰۰۰ تن در روز افزایش خواهد داشت و این نکته نیز قابل توجه ایت که پروپیلن که در هیچ پالایشگاهی تولید نمی شود در این پالایشگاه با ظرفیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر در روز تولید خواهد شد.