معاون وزیر: توسعه پالایشگاه شازند کلید تحول در حوزه نفتی کشور است

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی کشور گفت: به ثمر نشستن طرح توسعه شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند کلید تحول زیرساختی و هموار کردن بستر خودکفایی کشور در حوزه نفتی است.. .

به گزارش روابط عمومی شرکت ‘علیرضا ضیغمی’ روز پنج شنبه در مراسم معارفه سرپرست شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند افزود: برای طرح توسعه این پالایشگاه بیش از سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده که در بهمن ماه امسال به دست ریاست جمهوری به طور کامل بهره برداری خواهد شد. وی خاطرنشان کرد: با آغاز فعالیت طرح توسعه پالایشگاه شازند ظرفیت تولید این پالایشگاه از ۴.۵ میلیون لیتر به ۱۶ میلیون لیتر در روز افزایش یافته و با تولید چهار برابری تحول بزرگی را در تولیدات بنزین فراهم خواهد کرد.  ضیغمی توضیح داد: نقش طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند در بین هفت پالایشگاه مذکور به منطور تامین خوراک تولید بنزین اکتان پالایشگاه های دیگر بسیار حساس و مهم است و بنزین سوپر تولید شده در پالایشگاه شازند پس از مخلوط شدن با نفتا و مشتقات سبک اساس تولید ۲۰ میلیون لیتر بنزین سایر پالایشگاه ها است. وی ادامه داد: با دو مرحله بهره برداری از بخش های طرح توسعه پالایشگاه شازند، زمینه افزایش خوراک از ۱۷۰ هزار بشکه به ۲۵۰ هزار بشکه در روز مهیا شده و مازوت موجود در این بخش قابلیت تبدیل به فرآورده های بنزین و نفت گاز را با ظرفیت بالاتر مهیا کرده است. مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی کشور گفت: با قرار گرفتن طرح توسعه پالایشگاه شازند در مدار تولید شیب تند افزایش ارزش افزوده این پالایشگاه آغاز می شود. ضیغمی سرمایه گذاری مورد نیاز برای طرح های پالایشگاهی کشور را با محوریت بخش خصوصی و حمایت های ۲۰ درصدی دولت بالغ بر ۴۵ میلیارد دلار اعلام کرد. وی تصریح کرد: تحقق سرمایه گذاری کلان ۴۵ میلیارد دلاری در حوزه نفتی کشور تاثیر مستقیمی بر ذخیره خوراک نفتی و افزایش خطوط لوله و حوزه صادرات کشور خواهد گذاشت. وی اظهار کرد: پالایشگاه های در دست ساخت کشور شامل ‘ستاره خلیج فارس’در هرمزگان ، ‘آناهیتا’ در کرمانشاه، ‘فارس’ در شیراز’، ‘شهریار’ در تبریز، ‘هرمز’ در خوزستان و ‘کاسپین’ در شمال ایران است که باید از طرح موفق توسعه پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند در کیفیت اجرا و زمان بندی الگوگیری کنند. معاون وزیر نفت یادآور شد: براساس سیاستگذاری های وزارت نفت پالایشگاه های مرکزی ایران از جمله پالایشگاه شازند برای تامین خوراک تولیدات داخلی و پالایشگاه های جنوبی به منظور صادرات احداث می شوند. ضیغمی بیان کرد: میزان مصرف بنزین کشور تا پایان برنامه پنجم توسعه ۶۰ تا ۶۵ میلیون لیتر در روز دیده شده که با توسعه پالایشگاههای کشور در تولید بنزین حداقل ۷۰ میلیون لیتر در روز افزایش تولید خواهیم داشت که در این محاسبات سهم پالایشگاه ستاره خلیج فارس منظور نشده است. وی ، میزان تولیدات فرآورده های نفت گاز در پالایشگاه های کشور را یکصد میلیون لیتر اعلام کرد و توضیح داد: مصرف این فرآورده ها بین ۷۰ تا ۸۵ میلیون لیتر است و هم اکنون روزانه ۱۵ میلیون لیتر فرآورده های نفت و گاز برای صادرات وجود دارد که برنامه های آن به قوت دنبال می شود. معاون وزیر نفت گفت: حوزه نفت در لبیک به پیام رهبری در ‘سال جهاد اقتصادی’ حضور مصمم خود را برای تحقق خودکفایی و تامین نیاز کشور به فرآورده های نفتی به اثبات رسانده و فرمایشات معظم له را تکلیفی واجب برخود دانسته است.

معاون برنامه ریزی استاندار مرکزی نیز در این مراسم گفت: طرح توسعه پالایشگاه شازند در اولویت نخست برنامه های عمرانی و اقتصادی استان است و در سایه هم افزایی توان و امکانات این طرح مهم در آستانه بهره برداری است. ‘محمدرضا عاشوری’ افزود: عملیات ساخت طرح توسعه این پالایشگاه نه هزار فرصت شغلی ایجاد کرده و در گردش مالی استان آثار مثبت متعددی دارد. وی با یادآوری نقش موثر و ارزشمند مهندس ضیغمی در دوران ۸ سال دفاع مقدس،فعالیت ایشان در این زمینه را نیز کمتر از آن دوران ندانسته و مدیریت ایشان را بسیار مفید و حائز اهمیت خواند و هدایت این کار بزرگ و این پروژه عظیم را توسط ایشان در موفقیت این طرح ضروری دانست.

در ادامه مهندس نوربخش مدیر عامل اسبق این شرکت با اشاره به رشد حداقل ۵۰ درصدی تاحداکثر ۶۰۰درصدی کلیه ادارات این پالایشگاه در دوران مدیریت خود نموده و ۲ راه اندازی بزرگ واحد تقطیر و واحد بنزین سازی را از جمله موفقیت های این دوران نام برد.

در پایان مهندس رجبی سرپرست جدید شرکت با تشکر از تشریف فرمایی کلیه سروران و بزرگان و آرزوی توفیق برای ایشان مسئولیت در نظام اسلامی را یک امانت دانسته و از خداوند خواست که تا زمانیکه این مسولیت بر عهده ایشان است ادای امانت کرده و در زمان خودش بتواند این امانت را در سلامت کامل به مسئولین بعدی تحویل دهدو در انتهای صحبتهایشان از زحمات و تلاشهای مهندس نوربخش تشکر و قدردانی نمود.

در این مراسم که با حضور فرماندار و امام جمعه شازند برگزار شد، ‘مجید رجبی کهریزی’ به عنوان سرپرست شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند معرفی و از خدمات مدیر عامل سابق این پالایشگاه تقدیر شد