۲۹ مهر ۱۳۹۷

اشتراك مطالب

اشتراک rss مطالب

اشتراک توسط ایمیل:

بايگاني موضوعي
بایگانی ماهانه

معاون وزير: توسعه پالايشگاه شازند كليد تحول در حوزه نفتي كشور است

معاون وزير نفت و مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي كشور گفت: به ثمر نشستن طرح توسعه شركت پالايش نفت امام خميني (ره) شازند كليد تحول زيرساختي و هموار كردن بستر خودكفايي كشور در حوزه نفتي است.. .

به گزارش روابط عمومی شرکت ‘عليرضا ضيغمي’ روز پنج شنبه در مراسم معارفه سرپرست شركت پالايش نفت امام خميني (ره) شازند افزود: براي طرح توسعه اين پالايشگاه بيش از سه هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان سرمايه گذاري شده كه در بهمن ماه امسال به دست رياست جمهوري به طور كامل بهره برداري خواهد شد. وي خاطرنشان كرد: با آغاز فعاليت طرح توسعه پالايشگاه شازند ظرفيت توليد اين پالايشگاه از ۴.۵ ميليون ليتر به ۱۶ ميليون ليتر در روز افزايش يافته و با توليد چهار برابري تحول بزرگي را در توليدات بنزين فراهم خواهد كرد.  ضيغمي توضيح داد: نقش طرح توسعه پالايشگاه امام خميني (ره) شازند در بين هفت پالايشگاه مذكور به منطور تامين خوراك توليد بنزين اكتان پالايشگاه هاي ديگر بسيار حساس و مهم است و بنزين سوپر توليد شده در پالايشگاه شازند پس از مخلوط شدن با نفتا و مشتقات سبك اساس توليد ۲۰ ميليون ليتر بنزين ساير پالايشگاه ها است. وي ادامه داد: با دو مرحله بهره برداري از بخش هاي طرح توسعه پالايشگاه شازند، زمينه افزايش خوراك از ۱۷۰ هزار بشكه به ۲۵۰ هزار بشكه در روز مهيا شده و مازوت موجود در اين بخش قابليت تبديل به فرآورده هاي بنزين و نفت گاز را با ظرفيت بالاتر مهيا كرده است. مديرعامل شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي كشور گفت: با قرار گرفتن طرح توسعه پالايشگاه شازند در مدار توليد شيب تند افزايش ارزش افزوده اين پالايشگاه آغاز مي شود. ضيغمي سرمايه گذاري مورد نياز براي طرح هاي پالايشگاهي كشور را با محوريت بخش خصوصي و حمايت هاي ۲۰ درصدي دولت بالغ بر ۴۵ ميليارد دلار اعلام كرد. وي تصريح كرد: تحقق سرمايه گذاري كلان ۴۵ ميليارد دلاري در حوزه نفتي كشور تاثير مستقيمي بر ذخيره خوراك نفتي و افزايش خطوط لوله و حوزه صادرات كشور خواهد گذاشت. وي اظهار كرد: پالايشگاه هاي در دست ساخت كشور شامل ‘ستاره خليج فارس’در هرمزگان ، ‘آناهيتا’ در كرمانشاه، ‘فارس’ در شيراز’، ‘شهريار’ در تبريز، ‘هرمز’ در خوزستان و ‘كاسپين’ در شمال ايران است كه بايد از طرح موفق توسعه پالايشگاه امام خميني(ره) شازند در كيفيت اجرا و زمان بندي الگوگيري كنند. معاون وزير نفت يادآور شد: براساس سياستگذاري هاي وزارت نفت پالايشگاه هاي مركزي ايران از جمله پالايشگاه شازند براي تامين خوراك توليدات داخلي و پالايشگاه هاي جنوبي به منظور صادرات احداث مي شوند. ضيغمي بيان كرد: ميزان مصرف بنزين كشور تا پايان برنامه پنجم توسعه ۶۰ تا ۶۵ ميليون ليتر در روز ديده شده كه با توسعه پالايشگاههاي كشور در توليد بنزين حداقل ۷۰ ميليون ليتر در روز افزايش توليد خواهيم داشت كه در اين محاسبات سهم پالايشگاه ستاره خليج فارس منظور نشده است. وي ، ميزان توليدات فرآورده هاي نفت گاز در پالايشگاه هاي كشور را يكصد ميليون ليتر اعلام كرد و توضيح داد: مصرف اين فرآورده ها بين ۷۰ تا ۸۵ ميليون ليتر است و هم اكنون روزانه ۱۵ ميليون ليتر فرآورده هاي نفت و گاز براي صادرات وجود دارد كه برنامه هاي آن به قوت دنبال مي شود. معاون وزير نفت گفت: حوزه نفت در لبيك به پيام رهبري در ‘سال جهاد اقتصادي’ حضور مصمم خود را براي تحقق خودكفايي و تامين نياز كشور به فرآورده هاي نفتي به اثبات رسانده و فرمايشات معظم له را تكليفي واجب برخود دانسته است.

معاون برنامه ريزي استاندار مركزي نيز در اين مراسم گفت: طرح توسعه پالايشگاه شازند در اولويت نخست برنامه هاي عمراني و اقتصادي استان است و در سايه هم افزايي توان و امكانات اين طرح مهم در آستانه بهره برداري است. ‘محمدرضا عاشوري’ افزود: عمليات ساخت طرح توسعه اين پالايشگاه نه هزار فرصت شغلي ايجاد كرده و در گردش مالي استان آثار مثبت متعددي دارد. وی با یادآوری نقش موثر و ارزشمند مهندس ضیغمی در دوران ۸ سال دفاع مقدس،فعالیت ایشان در این زمینه را نیز کمتر از آن دوران ندانسته و مدیریت ایشان را بسیار مفید و حائز اهمیت خواند و هدایت این کار بزرگ و این پروژه عظیم را توسط ایشان در موفقیت این طرح ضروری دانست.

در ادامه مهندس نوربخش مدیر عامل اسبق این شرکت با اشاره به رشد حداقل ۵۰ درصدی تاحداکثر ۶۰۰درصدی کلیه ادارات این پالایشگاه در دوران مدیریت خود نموده و ۲ راه اندازی بزرگ واحد تقطیر و واحد بنزین سازی را از جمله موفقیت های این دوران نام برد.

در پایان مهندس رجبی سرپرست جدید شرکت با تشکر از تشریف فرمایی کلیه سروران و بزرگان و آرزوی توفیق برای ایشان مسئولیت در نظام اسلامی را یک امانت دانسته و از خداوند خواست که تا زمانیکه این مسولیت بر عهده ایشان است ادای امانت کرده و در زمان خودش بتواند این امانت را در سلامت کامل به مسئولین بعدی تحویل دهدو در انتهای صحبتهایشان از زحمات و تلاشهای مهندس نوربخش تشکر و قدردانی نمود.

در اين مراسم كه با حضور فرماندار و امام جمعه شازند برگزار شد، ‘مجيد رجبي كهريزي’ به عنوان سرپرست شركت پالايش نفت امام خميني (ره) شازند معرفي و از خدمات مدير عامل سابق اين پالايشگاه تقدير شد