سرپرست شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره)خبرداد تولید ۸۰۰ قلم کالای مورد نیاز پالایشگاه ها در داخل کشور

سرپرست مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند گفت: ۸۰۰ قلم کالای مورد نیاز پالایشگاه های کشور که سالیان سال جزو اقلام وارداتی به کشور بود، هم اکنون در داخل کشور تولید می شود.. .

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار اعزامی ایرنا به استان مرکزی، ‘مجید رجبی کهریزی’ در نشست خبری مشترک خود با مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران و مجری طرح توسعه پالایشگاه نفت امام خمینی(ره) شازند افزود: تولید اقلام پالایشگاهی در داخل کشور در سال ۱۳۸۶ ، ۷۰۰ میلیون تومان صرفه جویی به همراه داشت و این مبلغ درسال های ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹ به ۷.۹ میلیارد تومان رسید.
وی ادامه داد: صرفه جویی صورت گرفته در این بخش به دنبال وجود مابه التفاوت قیمت اقلام خارجی و داخلی بوده و از دستاوردهای دیگر این امر توسعه اشتغال در کشور بوده است.
رجبی کهریزی افزود: شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند در سال ۱۳۷۲ با ظرفیت اسمی ۱۵۰ هزار بشکه در روز به بهره برداری رسید و در عمل با ظرفیت ۱۸۰هزار بشکه در روز فعالیت می کرد.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند تصریح کرد: در واحد تدارکات و امور کالای این پالایشگاه حجم زیادی از این قطعات تولید می شود و واحدی نیز با عنوان تحقیق و ساخت راه اندازی شده است.
به گفته ی وی بخشی از قطعات مهم که پیش از این از کشورهای خارجی تامین می شد در واحد تحقیق و ساخت تولید می شود.
وی افزایش ظرفیت تولید فرآورده های نفتی به خصوص افزایش ظرفیت تولید بنزین از۴.۵ میلیون لیتر بنزین به ۱۶ میلیون لیتر در روز که هم اکنون نیمی از آن محقق شده است را از اهداف طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فراورده های این پالایشگاه عنوان کرد.
به گفته ی این مقام مسوول در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفت ایران، با اجرای طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های نفتی پالایشگاه امام خمینی شازند، تولید گاز مایع که هم اکنون کمتر از یک میلیون لیتر در روز است به سه میلیون لیتر، تولید بنزین سوپر نیز از کمتر از یک میلیون لیتر در روز به ۳.۶ میلیون لیتر در روز ، بنزین معمولی که اکنون ۳.۷ میلیون لیتر در روز است به ۱۲.۳ میلون لیتر در روز افزایش پیدا می کند.
رجبی کهریزی ادامه داد: با اجرای این طرح تولید نفت سفید از ۴.۱ میلیون به ۵.۹ میلیون لیتر در روز ، گازوییل از ۷.۴ میلیون به ۸.۹میلیون لیتر درروز و گوگرد از ۶۰ به ۷۰۰ تن در روز افزایش پیدا می کند که افزایش میزان تولید گوگرد حاکی از افزایش کیفیت دیگر فرآورده ها است.