۲۹ مهر ۱۳۹۷

اشتراك مطالب

اشتراک rss مطالب

اشتراک توسط ایمیل:

بايگاني موضوعي
بایگانی ماهانه

سرپرست شركت پالايش نفت امام خميني(ره)خبرداد توليد ۸۰۰ قلم كالاي مورد نياز پالايشگاه ها در داخل كشور

سرپرست مديرعامل شركت پالايش نفت امام خميني (ره) شازند گفت: ۸۰۰ قلم كالاي مورد نياز پالايشگاه هاي كشور كه ساليان سال جزو اقلام وارداتي به كشور بود، هم اكنون در داخل كشور توليد مي شود.. .

به گزارش روز يكشنبه خبرنگار اعزامي ايرنا به استان مركزي، ‘مجید رجبي كهريزي’ در نشست خبري مشترك خود با مديرعامل شركت ملي مهندسي و ساختمان نفت ايران و مجري طرح توسعه پالايشگاه نفت امام خميني(ره) شازند افزود: توليد اقلام پالايشگاهي در داخل كشور در سال ۱۳۸۶ ، ۷۰۰ ميليون تومان صرفه جويي به همراه داشت و اين مبلغ درسال هاي ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹ به ۷.۹ ميليارد تومان رسيد.
وي ادامه داد: صرفه جويي صورت گرفته در اين بخش به دنبال وجود مابه التفاوت قيمت اقلام خارجي و داخلي بوده و از دستاوردهاي ديگر اين امر توسعه اشتغال در كشور بوده است.
رجبي كهريزي افزود: شركت پالايش نفت امام خميني (ره) شازند در سال ۱۳۷۲ با ظرفيت اسمي ۱۵۰ هزار بشكه در روز به بهره برداري رسيد و در عمل با ظرفيت ۱۸۰هزار بشكه در روز فعاليت مي كرد.
مديرعامل شركت پالايش نفت امام خميني(ره) شازند تصريح كرد: در واحد تداركات و امور كالاي اين پالايشگاه حجم زيادي از اين قطعات توليد مي شود و واحدي نيز با عنوان تحقيق و ساخت راه اندازي شده است.
به گفته ي وي بخشي از قطعات مهم كه پيش از اين از كشورهاي خارجي تامين مي شد در واحد تحقيق و ساخت توليد مي شود.
وي افزايش ظرفيت توليد فرآورده هاي نفتي به خصوص افزايش ظرفيت توليد بنزين از۴.۵ ميليون ليتر بنزين به ۱۶ ميليون ليتر در روز كه هم اكنون نيمي از آن محقق شده است را از اهداف طرح افزايش ظرفيت و بهبود كيفيت فراورده هاي اين پالايشگاه عنوان كرد.
به گفته ي اين مقام مسوول در شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفت ايران، با اجراي طرح افزايش ظرفيت و بهبود كيفيت فرآورده هاي نفتي پالايشگاه امام خميني شازند، توليد گاز مايع كه هم اكنون كمتر از يك ميليون ليتر در روز است به سه ميليون ليتر، توليد بنزين سوپر نيز از كمتر از يك ميليون ليتر در روز به ۳.۶ ميليون ليتر در روز ، بنزين معمولي كه اكنون ۳.۷ ميليون ليتر در روز است به ۱۲.۳ ميلون ليتر در روز افزايش پيدا مي كند.
رجبي كهريزي ادامه داد: با اجراي اين طرح توليد نفت سفيد از ۴.۱ ميليون به ۵.۹ ميليون ليتر در روز ، گازوييل از ۷.۴ ميليون به ۸.۹ميليون ليتر درروز و گوگرد از ۶۰ به ۷۰۰ تن در روز افزايش پيدا مي كند كه افزايش ميزان توليد گوگرد حاكي از افزايش كيفيت ديگر فرآورده ها است.