۲۹ مهر ۱۳۹۷

اشتراك مطالب

اشتراک rss مطالب

اشتراک توسط ایمیل:

بايگاني موضوعي
بایگانی ماهانه

توسط مديران عامل و مالي و ارزشگذار جزئيات پذيره‌نويسي ۳۶۷ ميليارد توماني اوراق مشاركت پالايشگاه امام خميني(ره) شازند اعلام شد

در آستانه عرضه اوليه سهام پالايشگاه امام خميني (ره) شازند در بورس، جزئيات پذيره‌نويسي ۳۶۷ ميليارد توماني اوراق مشاركت اعلام شد. مديران اين شركت از پيش‌بيني سود ۵۷۴ ريالي هر سهم براي سال ۹۰ و افزايش توليد بنزين و صادرات خبر دادند.

به گزارش خبرنگار اقتصادي فارس، در حالي به گفته مسئولان شركت بورس، عرضه اوليه و ۵ درصدي سهام پالايشگاه امام خميني (ره) شازند طي روزهاي آينده انجام خواهد شد كه مديران عامل و مالي اين شركت به همراه مديرعامل تأمين سرمايه امين، جزئيات پذيره‌نويسي ۳۶۷ ميليارد تومان اوراق مشاركت (كه از فردا شروع مي‌شود) را تشريح كردند و از توليد۳۳ درصد بنزين كشور و صادرات بنزين از سال ۹۰ خبر دادند.

*برنامه صادرات بنزين با دردست داشتن ۳۳درصد توليد بنزين كشور
علي نوربخش مديرعامل اين پالايشگاه با اعلام اينكه پالايشگاه امام خميني (ره) شازند از سال ۷۲ با ظرفيت اسمي ۱۷۰ هزار بشكه در روز تأسيس شده و در عمل به ظرفيت توليد ۱۸۱.۵ هزار بشكه رسيده اظهار داشت: با توجه به اجراي برنامه طرح و توسعه افزايش ظرفيت اسمي و ارتقاء محصولات شركت، ظرفيت اسمي اين پالايشگاه از ۱۷۰ به ۲۵۰ هزار بشكه در روز خواهد رسيد. علاوه بر اين با تكنيك‌هايي به توليد۳۰۰ هزار بشكه هم خواهيم رسيد.
وي افزود: فاز اول اين طرح توسعه از ۱۲ بهمن به بهره‌برداري رسيده و مقرر است در نيمه اول سال آينده به طور كامل عملياتي شود.دراين صورت پالايشگاه امام خميني (ره) شازند با توليد ۱۶ ميليون ليتر بنزين، ۳۳ درصد از توليد بنزين كشور را به عهده خواهد داشت و بزرگترين پالايشگاه مي‌شود.در اين حالت بايد به طور مستقل (در صورت ورود به بورس) يا با كمك وزارت نفت به دنبال صادرات باشيم.
اين مقام مسئول هزينه‌ اين طرح را حدود ۳.۵ هزار ميليارد تومان با محوريت محيط زيست و كاهش آلايندگي ها اعلام كرد و گفت: درحالي هم اكنون حدود ۷.۵ تا ۸ ميليون ليتر نفت كوره و مازوت توليد مي‌كنيم كه با كامل شدن طرح توسعه، توليد اين محصولات به ۲ ميليون ليتر كاهش خواهد يافت اما اگر بابت كاهش آلايندگي با حذف عوارض تشويق نشويم اين كار را ادامه نخواهيم داد.
نوربخش با بيان اينكه نفت خام دزفول شمال از نامرغوب‌ترين نفت‌هاي توليد شده و بدون مشتري است ادامه داد: با ابتكارات و راه‌اندازي چندين واحد جديد موفق به تركيب اين نفت با محصولات ديگر و توليد فرآورده‌هايي با استاندارد يورو شده‌ايم. با اين رويداد ضمن استفاده از نفت خام دزفول شمال كه هيچ مشتري نداشت، داراي توان صادرات گوگرد از بندرامام هم شده‌ايم.

*آماده ورود به بورسيم اما…
نوربخش در رابطه با ورود به بورس اين شركت هم توضيح داد: هيئت پذيرش اوراق بهادار در سوم بهمن با پذيرش اين شركت در بورس موافقت كرد اما به دليل اعتقاد وزير نفت به بازگشت ۲۰ درصد سهم دولت از پالايشگاه‌ها كه در پي تصويب دولتي ماندن دو پالايشگاه آبادان و بندرعباس مقرر شده، واگذاري سهام پالايشگاه شازند به حل شدن اين موضوع توسط وزارت اقتصاد بستگي دارد.
به گفته وي اين پالايشگاه براي ورود به بور هيچ مشكلي ندارد و فقط منتظر اعلام مقامات وزارت نفت براي عرضه اوليه سهام است.

*پيش بيني سود ۵۷۴ ريالي براي هر سهم شركت
در ادامه اين نشست مسعود نادب مديرمالي و عضو هيئت مديره پالايشگاه امام خميني (ره) شازند هم سرمايه اين شركت را بيش از ۵۶۴ ميليارد تومان اعلام كرد و گفت: پيش‌بيني سود هر سهم اين شركت براي سال مالي ۸۹ در حالي به ازاي هر سهم ۱۹۹ ريال بوده كه براي سال آينده سود هر سهم شركت را با احتياط كامل ۵۷۴ ريال پيش‌بيني كرده‌ايم. اين افزايش سودآوري ناشي از اجراي طرح توسعه است كه تقريبا نهايي شده است.

*جزئيات پذيره‌نويسي ۳۶۷ ميليارد توماني اوراق مشاركت
در ادامه اين برنامه خبري ، محمد آرام مديرعامل تأمين سرمايه امين هم توضيح داد: در آستانه ورود بورس‌ به پالايشگاه شازند، طرح بهينه‌سازي افزايش ظرفيت آن با پيشرفت فيزيكي ۹۱ درصدي انجام شده و با عملياتي شدن اين طرح، پالاشگاه شازند به بزرگترين توليد‌كننده بنزين كشور با امكان صادرات تبديل مي‌شود كه با توجه به بالا بودن قيمت بنزين در منطقه، حاشيه سود مناسبي نصيب اين شركت خواهد شد.
وي افزود: براي اين طرح كه ۳.۵ هزار ميليارد تومان سرمايه‌گذاري شده و سال آينده با افزايش ۲۰ درصدي ظرفيت نهايي خواهد شد، انتشار و پذيره‌نويسي ۳۶۷ ميليارد تومان اوراق مشاركت در نظر گرفته شده كه از فردا در شعب بانك ملت شروع مي‌شود.
به گفته وي، نرخ سود اين اوراق با سررسيد ۴ ساله، ۱۷ درصد بوده و مرجع صدور اين اوراق سازمان بورس و بانك عامل و ضامن و بازار گردان بانك ملت هستند. اين درحالي است كه از سرمايه‌گذاري ۳.۵ هزار ميليارد توماني، هزار و ۵۰ ميليارد تومان از محل منابع داخلي شركت و وزارت نفت، هزار و ۱۰۰ ميليارد تومان از صندوق ذخيره ارزي و هزار و ۱۵۰ ميليارد تومان از ديگر منابع مانند اوراق مشاركت تأمين شده است.
آرام با اشاره به لزوم راستي آزمايي در جريان انتشار اوراق در سه حوزه مالي، حقوقي و فني خاطر نشان كرد: در بحث راستي آزمايي مالي برخورداري از سودآوري قابل اتكا و حداقل ۲۰ درصدي اين اوراق پيش‌بيني شده است كه ناشي از فروش فعلي محصولات و بدون در نظر گرفتن فروش صادرات است.
وي افزود: در بخش راستي‌آزمايي حقوقي اين اوراق هم عواقب زيست محيطي مهمترين موضوع است كه مورد اطمينان كامل بوده و سرمايه‌گذاران مي‌توانند با حصول اطمينان از سرمايه‌گذاري ،اين موضوع را مد نظر داشته باشند.
آرام ادامه داد: در بحث راست آزمايي فني و مهندسي هم انتشار اين اوراق با توجه به پيشرفت فيزيكي ۹۱ درصدي، هيچ ريسكي وجود ندارد و تجهيزات و ماشين‌آلات اجراي اين طرح هم خريداري و نصب شده است.
وي در خاتمه به سرمايه‌گذاران توصيه كرد با توجه به ظرفيت هاي پالايشگاه امام خميني (ره) شازند، نسبت به سرمايه‌گذاري در اين اوراق اقدام كنند.