۲۵ مهر ۱۳۹۷

اشتراك مطالب

اشتراک rss مطالب

اشتراک توسط ایمیل:

بايگاني موضوعي
بایگانی ماهانه

آغاز عرضه اوراق مشاركت شركت پالايش نفت امام خميني (ره) شازند؛ بزودي

عرضه اوراق مشاركت طرح توسعه شركت پالايش نفت امام خميني (ره) شازند از روز دوشنبه (۲۵ بهمن)در شعب منتخب بانك ملت آغاز مي شود.

به گزارش روابط عمومي شركت پالايش نفت امام خميني(ره)شازند اين اوراق با سود علي الحساب ۱۷ درصد به صورت روز شمار، بي نام و قابل انتقال به غير و معاف از ماليات مي باشد.
اين اوراق چهارساله و قابل بازخريد با نرخ ۵/۱۶ قبل از سررسيد مي باشد و سود اين اوراق هر سه ماه يكبار پرداخت خواهد شد.
طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند در دو فاز و با هدف افزایش ظرفیت پالایشی از روزانه ۱۷۰ هزار بشکه به روزانه ۲۵۰ هزار بشکه، افزایش تولید بنزین به روزانه ۱۲ میلیون لیتر در ازای کاهش ۲۳ هزار بشكه اي تولید نفت کوره، ارتقای کیفیت تمام محصولات پالایشگاه به استانداردهای ۲۰۰۵ اروپا و کاهش انتشار مواد آلاینده محیط زیست در پالایشگاه شازند اجرا می شود.
با اجراي اين طرح، پالايشگاه امام خميني (ره) شازند به عنوان اولین پالایشگاه در ایران بالغ بر ۹۰ درصد از نفت خام ورودی را به مواد با ارزش، شامل گاز مایع، پروپیلن، بنزین، نفت سفید و گازوئیل و فقط ۸.۴ درصد آن به نفت کوره و قیر تبدیل می كند. علاوه بر آن بزرگترین واحد تولیدی منطقه برای تبدیل روزانه ۹۶ هزار بشکه مازوت به بنزین و گاز مایع نیز می باشد.
پس از اجراي طرح مذكور ميزان توليد بنزين سوپر به ۳.۶ ميليون ليتر در روز، بنزين معمولي از ۳.۷ به ۱۲.۳ ميليون ليتر در روز، گاز مايع از يك ميليون ليتر به ۳.۶ ميليون ليتر در روز، نفت سفيد از ۴.۲ به ۶ ميليون ليتر در روز، گازوئيل از ۷.۵ به ۸.۹ ميليون ليتر در روز و گوگرد نيز از ۶۰ تن در روز به ۶۵۰تن در روز و محصول جديد پروپيلن نيز به توليدات پالايشگاه اضافه خواهد شد.
از ويژگي هاي ديگر اين طرح ملي و مهم مي توان به دارا بودن سیستم HSE با کیفیت بالا اشاره كرد که با انجام بیش از ۵۵ میلیون نفر ساعت کارکرد، تعداد حادثه ها در حد استانداردهای بالای بین المللی است.
اين طرح به علت استقرار مناسب سيستم ايمني و آمار مطلوب وضعيت HSE، از سوي معاون وزير تقدير نامه دريافت كرده است.
بر اساس اين گزارش از مهمترين شاخص هاي اين طرح مي توان به ساخت اولين واحد تحت ليسانس داخل كشور(پژوهشگاه صنعت نفت-واحد ۳۳ – ايزومريزاسيون)، اولين پالايشگاه داراي واحد پروپيلن(واحد۳۴)، نصب سنگين ترين تجهيز يكپارچه در كل كشور به وزن ۱۴۷۰ تن، اولين پالايشگاه داراي واحد تصفيه ته مانده برج اتمسفريك و خلا(RCD) و واحد شكننده ته مانده كاتاليستي(RFCC) اشاره نمود.
همچنين اولين پالايشگاه كه در طراحي آن مطالعات خطرپذيري انجام شده است، مستقر كردن گمرك در محل اجراي آن، همكاري در ساخت ۴۰ كيلومتر جاده اختصاصي در استان فارس براي حمل و نقل اجزاء راكتورها و كوناهترين كردن مسير بيش از ۵۰۰ كيلومتر در كل مسير، ساخت ۱۳ عدد راكتور بزرگ از ۶۵۰ تن تا ۱۳۵۰ تن در محل اجراي طرح و حمل سنگين ترين تجهيز يكپارچه در كشور به وزن ۴۵۰ تن از ديگر شاخص هاي مهم اين طرح مي باشد.