استاندار مرکزی : میزان آلایندگی شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند به حداقل رسیده است

استاندار مرکزی گفت: میزان آلاینده‌های محیط‌ زیست در پالایشگاه نفت امام خمینی(ره) شازند با اقدامات صورت گرفته به حداقل ممکن رسیده است.


به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند، «سیدعلی آقازاده» روز پنجشنبه در کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک و کارگروه مشترک گرد و غبار در پالایشگاه شازند، افزود: این واحد نفتی در شازند برنامه‌های گسترده و کارشناسی برای به حداقل رساندن آلایندگی داشته است.
وی اظهار داشت: این واحد صنعتی در هر ۲۴ ساعت ۲۵۰ هزار بشکه نفت خام را تصفیه می‌کند که این مهم بدون آلایندگی ممکن نیست.
استاندار مرکزی گفت: ماده بنزن به‌عنوان عنصر شیمیایی خطرآفرین درآلاینده‌ها است اما، پالایشگاه شازند توانسته درروند تولید این ماده را به زیر یک درصد برساند که مطابق با استانداردهای جهانی است.
آقازاده افزود: در نیمه نخست امسال میزان آلودگی هوا در شاخصی زیان‌بار برای گروه‌های حساس سنی، ۲۱ روز بوده درحالی‌که این شاخص در بازه زمانی سال قبل ۲۲ روز گزارش شده بود.
استاندار در ادامه گفت : ۲۵ میلیون مترمکعب آب هر سال توسط واحدهای منطقه مثل پالایشگاه و پتروشیمی شازند به مصرف می‌رسد که برای جلوگیری از آسیب به سفرهای زیرمینی باید در طول سه سال به یک سوم کاهش یابد.
وی اظهارداشت: خوشبختانه در خصوص کاهش آلایندگی اقدامات خوبی توسط پالایشگاه انجام و یا در پیگیری است که تاکید می شود گازهای متصاعد شونده از پالایشگاه نفت شازند نیز باید به حداقل برسد و هشت هزار تن خاک آلوده منطقه نیز تا پایان امسال تصفیه و قابل کشت شود.
استاندار مرکزی گفت: پژوهش دانشگاهی در خصوص آلودگی منابع آب و خاک پالایشگاه نفت شازند انجام شده که نتایج بررسی آن باید به زودی برای مردم اطلاع‌رسانی شود.
آقازاده افزود: پرداخت درصد سهمیه میزان آلایندگی باید برابر قانون مشخص شده و تیم علمی بر این مهم نظارت کند.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان مرکزی گفت: با اقداماتی که پالایشگاه نفت شازند به انجام رسانده آلایندگی جدیدی از این مجموعه صنعتی گزارش نشده است.
‹‹رضا میرزایی» اظهارداشت: کنترل آلاینده ها در پی اعمال سختگیرانه قوانین هوای پاک بوده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: ورود پساب واحد پالایشگاهی شازند به کزار دربازه رمانی ۲ سال جلوگیری شده است.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند گفت: این واحد پالایشگاهی ۲۵۰ هزار بشکه خوراک دارد و خروجی محصول آن بیش از ۱۶میلیون لیتر بنزین و ۱۲ میلیون لیتر گازوئیل یورو ۴ است.
‹‹علیرضا امین» افزود: هدف از فاز دوم پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند افزایش خوراک و بهبود تولید با اهداف اصلی زیست‌محیطی و استاندارد جهانی می باشد.
وی اظهار داشت: کاهش میزان آلایندگی محیط‌زیست، بهبود کیفی محصولات شرکت، تصفیه و جداسازی گوگرد، انواع سموم و فلزات سنگین ، تبدیل نفت کوره به گوگرد کمتر از ۴ درصد وزنی به بنزین پاک از جمله اهداف اصلی افزایش ظرفیت و طرح توسعه این شرکت بوده است.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند استان مرکزی گفت: واگذاری پنج هزار تن لجن نفتی از حوضچه های بازیافت از جمله طرح‌های زیست‌محیطی این پالایشگاه است.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس دهم با توجه به اهمیت محیط‌ زیست، لایحه هوای پاک را به قانون تبدیل کرد.
سید«مهدی مقدسی» افزود: پالایشگاه شازند با اقدامات مطلوب تلاش کرده تا میزان آلایندگی این مجموعه را به حداقل برساند.
وی اظهار داشت: عوارض آلایندگی سال گذشته این مجموعه در حساب امور مالیاتی مشخص شده و باید سهم این آلایندگی پرداخت شود.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: مردم باید در جریان پرداخت و تاثیرات عوارض قرار گیرند.
مقدسی افزود: این عوارض سال‌ها بلاتکلیف مانده و رقم اکنون سنگین شده است و باید پرداخت آن محقق شود.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: پالایشگاه و پتروشیمی شازند ۲ صنعت استان و از افتخارات این شهرستان به شمار می‌روند.
‹‹علی اکبر کریمی» افزود: تا قبل از راه‌اندازی ستاره خلیج فارس این مجموعه صنعتی ۵۰ درصد سوخت کشور را تامین می‌کرد و اکنون ۲۵ درصد سوخت را تامین می‌کند.
وی اظهار داشت: یکی از طرح هایی که در معاونت علمی ریاست جمهوری به آن توجه شده است، استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان است تا بر روی گازهای متصاعد از فلرها تحقیق انجام داده و بستر بازیافت آن‌ها فراهم شود.
کریمی افزود: استفاده از آب‌های زیرزمینی توسط پتروشیمی و پالایشگاه از دغدغه‌های جدی است که به منابع آسیب وارد می‌کند و باید این مصرف به حداقل برسد.
شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) تولید کننده بنزین یورو ۴ و از مهمترین پالایشگاه‌های نفت کشور است که به‌عنوان بزرگترین پالایشگاه تک واحدی ایران در سال ۱۳۷۲ با ظرفیت اسمی ۱۵۰ هزار بشکه در روز راه اندازی شد.
یادآوری میشود این شرکت نخستین پالایشگاهی است که کار مطالعه و عملیات اجرای آن بعد از انقلاب اسلامی و در نخستین سال بعد از جنگ تحمیلی آغاز شد.
ظرفیت این پالایشگاه پس از مدتی با تلاش و کوشش نیروهای متعهد و متخصص به ۱۷۱ هزار بشکه در روز رسید که با تکمیل و راه اندازی فاز دوم در سال ۹۲ این ظرفیت به ۲۵۰ هزار بشکه نفت خام سبک و سنگین رسید که هم اکنون روزانه بیش از ۱۶ میلیون لیتر بنزین و ۱۲ میلیون لیتر گازوئیل یورو ۴ تولید و به شرکت ملی پالایش و پخش ارسال می نماید.