هفدهمین نشست تخصصی روسای ایمنی پالایش و پخش در پالایشگاه امام خمینی(ره)شازند برگزار گردید

هفدهمین کمیته تخصصی رؤسای ایمنی پالایشگاهها – خطوط لوله و مخابرات- پخش – مهندسی وساختمان پالایشگاهها و ستادHSE پالایش و پخش به مدت دو روز (یکشنبه و دوشنبه ۹و۱۰ تیر ماه) به میزبانی شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند با هدف بررسی مسایل ایمنی وتجزیه وتحلیل حوادث مهم پالایش وپخش برگزار شد …. .

به گزارش روابط عمومی پالایشگاه در این جلسه که با حضور کلیه روسا وتعدادی ازکارشناسان اداره HSE پالایشگاههای کشور برگزار گردید مهندس میر قادری مدیر عامل شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند ضمن خیر مقدم به مهمانان و با تشکر از زحمات روابط عمومی ودست اندرکاران برگزاری بسیار خوب این جلسه گفت: خرسندم که سال گذشته، سال بسیار پر باری برای این پالایشگاه وکلا صنعت نفت بود و علی رغم خیلی ازکمبودها توانستیم راه اندازی بسیار ایمنی داشته باشیم و در طول این پروژه اداره HSE در تمام نقاط عملیاتی شرکت ،حاضر و ناظر بود و این پالایشگاه موفق شد با وجود حجم بسیار بالای کار، یک سال بسیار ایمن و بدون حادثه را پشت سر بگذارد و این اتفاق میمون موجب حیرت و تعجب کشورهای خارجی شد چرا که انتظار نداشتند با توجه به بحث تحریم ها این پالایشگاه در راه اندازی موفق باشد . وی گفت: این پالایشگاه تنها پالایشگاهی است که به معنای واقعی، بنزین تولید می کند و از نظر تجهیزات و تاسیسات در دنیا منحصر به فرد است و کاملا زیست محیطی می باشد . مهندس میر قادری بیان داشت : امید و آرمان بشریت از گذشته تولید بنزین از نفت کوره بوده که دراین پالایشگاه این اتفاق با موفقیت صورت گرفته است و هم اکنون ۸ میلیون لیتر بنزین از نفت کوره مطابق با استاندارد های بین المللی تولید می شود و درمجموع بنزین تولیدی این پالایشگاه، روزانه ۱۶ میلیون لیتر مطابق با استانداردهای جهانی می باشد که به بازار عرضه میگردد . وی با تقدیراز زحمات بسیار و شبانه روزی کلیه کارکنان اعم از عملیاتی، ستادی و خدماتی که نقش عمده ای را در تکمیل و راه اندازی بدون حادثه این پروژه ملی داشتند گفت: این اتفاق مبارک ایجاد نمی شد جز با اتحاد، همدلی ، توجه به مسائل ایمنی و امنیتی و بسیجی وار وارد عرصه کار شدن، و همین تلاشها موجب به ثمر نشستن این کار بزرگ و عدم کارائی تحریم بنزین از طرف دشمنان شد . مدیر عامل پالایشگاه افزود انشاا… که در هیچ پالایشگاه و صنعتی کار نا ایمن اتفاق نیفتد، هرچند صنعت نفت به خاطر نوبتکاری و پیوسته بودن فرآیند عملیات آن با نفت و گاز و حرارت، تفاوتهایی را با سایر صنایع دارد و این برای دیگران شاید غیر قابل درک باشد و شاید در تصور خیلی از صنعت گران نگنجد که یک کار ۲۴ ساعته در اینجا صورت می گیرد.بنابراین قدر این کار مهم و پر ارزش را باید بدانیم و مراقبت زیادی بکنیم. وی گفت: بخش ایمنی پالایشگاه علی رغم همه مشکلات، اعم از کمبود نیروی انسانی با تجربه ،تجهیزات، ادوات و حتی کمبود ساختمان، مسئولیت بالائی دارد و شریک مستقیم فعالیت های اجرایی در پروژه هاست و از طریق امضای مجوز های کارگرم و سرد عملا درگیر با کار است و خوشبختانه تاکنون موفق بوده و به واسطه HSE ، این پالایشگاه میتواند برای سایرپالایشگاهها الگو قرار گیرد و همین جا از این اداره به جهت کلیه فعالیتهای بی شائبه اش تشکر و قدردانی می شود.

سپس مهندس شاهوردی مدیر عملیات پالایشگاه ضمن خیر مقدم به سرپرستان HSE و کارشناسان پالایشگاههای کشور گفت: ایمنی زمانی قدرتمند میشود که بصورت یک فرهنگ شود و در افراد نهادینه گردد ، خوشبختانه در طول راه اندازی این پروژه بزرگ و با وجود حجم عظیم کار و همچنین جدید بودن واحدها حادثه ناتوان کننده ای رخ نداد و همکارانمان در HSEبا برنامه ریزی خوبی که داشتند موفق عمل کردند و این جای تقدیر دارد.. وی با اشاره به اهمیت مسائل زیست محیطی که توجه به ایمنی وسلامت همکاران و مردم منطقه است گفت : حفظ محیط زیست یک وظیفه عمومی است که این شرکت در این راستا قدمهای بزرگی برداشته و یکی از موارد حائز اهمیت در پروژه پالایشگاه امام خمینی در نظر گرفتن همین امر است که به خوبی مشاهده میگردد .

در ادامه مهندس عبدلی نماینده شرکت ملی پالایش و پخش در این جلسه گفت: با توجه به توضیحات مهندس میر قادری، این پالایشگاه حقیقتا یکی از بزرگترین پروژه های دنیا می باشد و به داشتن آن افتخار می کنیم.از طرفی حفاظت و صیانت از این پروژه باید ما را به سمت احساس مسئولیت بیشتری در این جهت پیش ببرد و همین جا اعلام حضور خود را بعنوان همکارشما در این جهت اعلام میداریم و مانند شما احساس مسئولیت و وظیفه نسبت به این پروژه ملی و حفظ این سرمایه بزرگ خواهیم داشت. وی گفت: اداره HSE و ایمنی که از زیر مجموعه های این اداره است ناظر بر عملکرد صحیح سایر گروهها در یک شرکت می باشد و کلیه اداره ها می بایست فراهم نمودن محیطی ایمن را در حین کار همواره در نظر داشته باشند.

درادامه مهندس نجاتی رئیس اداره HSE پالایشگاه نکاتی را در خصوص اهمیت ایمنی و HSE و نیز کارهای بزرگ و بدون حادثه ای که در فاز دو انجام شده است بیان کرد و اظهار امیدواری نمود دستاوردهای این جلسه همانند جلسات قبل بتواند راهکارهای اجرایی در جهت بهبود وضعیت ایمنی شرکت باشد. وی گفت: اولویت اول کار این اداره حضورمستمر در واحدها بوده است که خوشبختانه این امر موفق بوده است. یادآور می شود دراین جلسه تخصصی که دو روز ادامه داشت رؤسای ایمنی شرکتهای پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند – بندرعباس – تهران و نیز پخش تهران هر کدام جداگانه گزارش حوادث مهم به وقوع پیوسته در شرکت خود را به صورت مفصل به شکل پاورپوینت (power point) ارائه نمودند و هر یک از کارشناسان شرکت کننده در جلسه روی موضوعات آن بحث و گفتگو کردند و در مجموع مشکلات و مسائل ایمنی موجود در سطح پالایشگاهها ، نظارت بر پروانه های کار و نیز ایمنی شرکتهای پیمانکاری ، نحوه آموزش ایمنی و فرهنگ سازی آن ، کمبود نیروی انسانی و سایر مسائل کارشناسی شده را جمع بندی و قرار شد به عنوان صورت جلسه به رئیس محترم ستاد HSE پالایش و پخش و نیز مدیرعامل محترم پالایش و پخش گزارش شود . در پایان تمامی شرکت کنندگان از واحدهای جدید پالایشگاه بازدید نمودند . . . . .