۲۲ آذر ۱۳۹۷

اشتراك مطالب

اشتراک rss مطالب

اشتراک توسط ایمیل:

بايگاني موضوعي
بایگانی ماهانه

هفدهمين نشست تخصصي روساي ايمني پالايش و پخش در پالايشگاه امام خميني(ره)شازند برگزار گرديد

هفدهمين كميته تخصصي رؤساي ايمني پالايشگاهها – خطوط لوله و مخابرات- پخش – مهندسي وساختمان پالايشگاهها و ستادHSE پالايش و پخش به مدت دو روز (يكشنبه و دوشنبه ۹و۱۰ تير ماه) به ميزباني شركت پالايش نفت امام خميني (ره) شازند با هدف بررسي مسايل ايمني وتجزيه وتحليل حوادث مهم پالايش وپخش برگزار شد …. .

به گزارش روابط عمومي پالايشگاه در اين جلسه كه با حضور كليه روسا وتعدادي ازكارشناسان اداره HSE پالايشگاههاي كشور برگزار گرديد مهندس مير قادري مدير عامل شركت پالايش نفت امام خميني شازند ضمن خير مقدم به مهمانان و با تشكر از زحمات روابط عمومي ودست اندركاران برگزاري بسيار خوب اين جلسه گفت: خرسندم كه سال گذشته، سال بسيار پر باري براي اين پالايشگاه وكلا صنعت نفت بود و علي رغم خيلي ازكمبودها توانستيم راه اندازي بسيار ايمني داشته باشيم و در طول اين پروژه اداره HSE در تمام نقاط عملياتي شركت ،حاضر و ناظر بود و اين پالايشگاه موفق شد با وجود حجم بسيار بالاي كار، يك سال بسيار ايمن و بدون حادثه را پشت سر بگذارد و اين اتفاق ميمون موجب حيرت و تعجب كشورهاي خارجي شد چرا كه انتظار نداشتند با توجه به بحث تحريم ها اين پالايشگاه در راه اندازي موفق باشد . وي گفت: اين پالايشگاه تنها پالايشگاهي است كه به معناي واقعي، بنزين توليد مي كند و از نظر تجهيزات و تاسيسات در دنيا منحصر به فرد است و كاملا زيست محيطي مي باشد . مهندس مير قادري بيان داشت : اميد و آرمان بشريت از گذشته توليد بنزين از نفت كوره بوده كه دراين پالايشگاه اين اتفاق با موفقيت صورت گرفته است و هم اكنون ۸ ميليون ليتر بنزين از نفت كوره مطابق با استاندارد هاي بين المللي توليد مي شود و درمجموع بنزين توليدي اين پالايشگاه، روزانه ۱۶ ميليون ليتر مطابق با استانداردهاي جهاني مي باشد كه به بازار عرضه ميگردد . وي با تقديراز زحمات بسيار و شبانه روزي كليه كاركنان اعم از عملياتي، ستادي و خدماتي كه نقش عمده اي را در تكميل و راه اندازي بدون حادثه اين پروژه ملي داشتند گفت: اين اتفاق مبارك ايجاد نمي شد جز با اتحاد، همدلي ، توجه به مسائل ايمني و امنيتي و بسيجي وار وارد عرصه كار شدن، و همين تلاشها موجب به ثمر نشستن اين كار بزرگ و عدم كارائي تحريم بنزين از طرف دشمنان شد . مدير عامل پالايشگاه افزود انشاا… كه در هيچ پالايشگاه و صنعتي كار نا ايمن اتفاق نيفتد، هرچند صنعت نفت به خاطر نوبتكاري و پيوسته بودن فرآيند عمليات آن با نفت و گاز و حرارت، تفاوتهايي را با ساير صنايع دارد و اين براي ديگران شايد غير قابل درك باشد و شايد در تصور خيلي از صنعت گران نگنجد كه يك كار ۲۴ ساعته در اينجا صورت مي گيرد.بنابراين قدر اين كار مهم و پر ارزش را بايد بدانيم و مراقبت زيادي بكنيم. وي گفت: بخش ايمني پالايشگاه علي رغم همه مشكلات، اعم از كمبود نيروي انساني با تجربه ،تجهيزات، ادوات و حتي كمبود ساختمان، مسئوليت بالائي دارد و شريك مستقيم فعاليت هاي اجرايي در پروژه هاست و از طريق امضاي مجوز هاي كارگرم و سرد عملا درگير با كار است و خوشبختانه تاكنون موفق بوده و به واسطه HSE ، اين پالايشگاه ميتواند براي سايرپالايشگاهها الگو قرار گيرد و همين جا از اين اداره به جهت كليه فعاليتهاي بي شائبه اش تشكر و قدرداني مي شود.

سپس مهندس شاهوردي مدير عمليات پالايشگاه ضمن خير مقدم به سرپرستان HSE و كارشناسان پالايشگاههاي كشور گفت: ايمني زماني قدرتمند ميشود كه بصورت يك فرهنگ شود و در افراد نهادينه گردد ، خوشبختانه در طول راه اندازي اين پروژه بزرگ و با وجود حجم عظيم كار و همچنين جديد بودن واحدها حادثه ناتوان كننده اي رخ نداد و همكارانمان در HSEبا برنامه ريزي خوبي كه داشتند موفق عمل كردند و اين جاي تقدير دارد.. وي با اشاره به اهميت مسائل زيست محيطي كه توجه به ايمني وسلامت همكاران و مردم منطقه است گفت : حفظ محيط زيست يك وظيفه عمومي است كه اين شركت در اين راستا قدمهاي بزرگي برداشته و يكي از موارد حائز اهميت در پروژه پالايشگاه امام خميني در نظر گرفتن همين امر است كه به خوبي مشاهده ميگردد .

در ادامه مهندس عبدلي نماينده شركت ملي پالايش و پخش در اين جلسه گفت: با توجه به توضيحات مهندس مير قادري، اين پالايشگاه حقيقتا يكي از بزرگترين پروژه هاي دنيا مي باشد و به داشتن آن افتخار مي كنيم.از طرفي حفاظت و صيانت از اين پروژه بايد ما را به سمت احساس مسئوليت بيشتري در اين جهت پيش ببرد و همين جا اعلام حضور خود را بعنوان همكارشما در اين جهت اعلام ميداريم و مانند شما احساس مسئوليت و وظيفه نسبت به اين پروژه ملي و حفظ اين سرمايه بزرگ خواهيم داشت. وي گفت: اداره HSE و ايمني كه از زير مجموعه هاي اين اداره است ناظر بر عملكرد صحيح ساير گروهها در يك شركت مي باشد و كليه اداره ها مي بايست فراهم نمودن محيطي ايمن را در حين كار همواره در نظر داشته باشند.

درادامه مهندس نجاتي رئيس اداره HSE پالايشگاه نكاتي را در خصوص اهميت ايمني و HSE و نيز كارهاي بزرگ و بدون حادثه اي كه در فاز دو انجام شده است بيان كرد و اظهار اميدواري نمود دستاوردهاي اين جلسه همانند جلسات قبل بتواند راهكارهاي اجرايي در جهت بهبود وضعيت ايمني شركت باشد. وي گفت: اولويت اول كار اين اداره حضورمستمر در واحدها بوده است كه خوشبختانه اين امر موفق بوده است. يادآور مي شود دراين جلسه تخصصي كه دو روز ادامه داشت رؤساي ايمني شركتهاي پالايش نفت امام خميني (ره) شازند – بندرعباس – تهران و نيز پخش تهران هر كدام جداگانه گزارش حوادث مهم به وقوع پيوسته در شركت خود را به صورت مفصل به شكل پاورپوينت (power point) ارائه نمودند و هر يك از كارشناسان شركت كننده در جلسه روي موضوعات آن بحث و گفتگو كردند و در مجموع مشكلات و مسائل ايمني موجود در سطح پالايشگاهها ، نظارت بر پروانه هاي كار و نيز ايمني شركتهاي پيمانكاري ، نحوه آموزش ايمني و فرهنگ سازي آن ، كمبود نيروي انساني و ساير مسائل كارشناسي شده را جمع بندي و قرار شد به عنوان صورت جلسه به رئيس محترم ستاد HSE پالايش و پخش و نيز مديرعامل محترم پالايش و پخش گزارش شود . در پايان تمامي شركت كنندگان از واحدهاي جديد پالايشگاه بازديد نمودند . . . . .