تولید بنزین کشور سال آینده به ۷۰ میلیون لیتر در روز می رسد

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: تولید بنزین کشور هم اکنون از ۴۰ میلیون لیتر به ۵۵ میلیون لیتر در روز رسیده است و تا پایان سال ۹۱ به روزانه ۷۰ میلیون لیتر افزایش پیدا خواهد کرد.. .

به گزارش شانا، علیرضا ضیغمی بعد از ظهر روز چهارشنبه ۲۸ دی در مراسم افتتاح واحد گرانول سازی و پیش راه اندازی واحدهای تصفیه نفتای سفید و نفتای سبک پالایشگاه تندگویان تهران که با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، گفت: بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان صرف پروژه های ارتقای کیفیت شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی شده است که حدود ۲۳۰۰ میلیارد تومان آن مربوط به پروژه های بنزین سازی و بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان آن نیز مربوط به پروژه های بهینه سازی پالایشگاه های کشور است.
وی تاکید کرد: عمر پالایشگاه های کشور بین ۱۴ تا ۱۰۰ سال است که با این احتساب میانگین عمر پالایشگاه های کشور بیش از ۳۵ سال بوده و به همین دلیل اجرای پروژه های بهینه سازی و توسعه پالایشگاه ها در اولویت این شرکت قرار دارد.
ضیغمی افزود: همه این پروژه ها یکی پس از دیگری تا پایان سال ۹۱ به بهره برداری خواهد رسید.
وی افزود: مجوز ارتقای کیفیت پروژه های مکمل طرح توسعه ۳ پالایشگاه آبادان اصفهان و تبریز نیز از سازمان محیط زیست گرفته شده است.
وی تاکید کرد: طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی شازند با چهار میلیارد دلار سرمایه گذاری مراحل پایانی خود را می گذراند و در آینده عمده تولید گازوییل و نفت سفید آن با استاندارد یورو ۵ خواهد بود.

تولید سوخت جت در پالایشگاه شهید تندگویان تهران از هفته آینده
ضیغمی با اعلام این خبر که برای اولین بار سوخت جت مورد نیاز فرودگاه های مهرآباد و امام (ره) تهران از پالایشگاه امام خمینی شازند تامین می شود، گفت: واحد تصفیه نفت سفید این پالایشگاه به مرحله تولید رسیده و محصول سوخت جت پالایشگاه شهید تندگویان تهران نیز تا هفته اول بهمن ماه آماده تولید خواهد شد.
وی تاکید کرد: با به مرحله تولید رسیدن واحد تصفیه نفت سفید طرح توسعه این دو پالایشگاه سوخت جت فرودگاه مهرآباد و امام خمینی از این دو واحد تامین خواهد شد.
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی با تاکید بر اینکه گوگرد نفت سفید پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند با اجرای این طرح از دو هزار پی پی ام به کمتر از ۴۰ پی پی ام کاهش یافته است، افزود: این نفت سفید تولیدی سوختی مطابق با استانداردهای اروپایی و حتی فراتر از آن در اختیار شرکت های هواپیمایی قرار خواهد داد.

عرضه بنزین و گازوییل یورو ۴ از فردا در تهران
وی همچنین تاکید کرد: امروز برای اولین بار در کشور بنزین و گازوییل با استانداردهای یورو ۴ در ۳۶ جایگاه شهر تهران (در محدوده شهرری تا مرکز شهر) عرضه می شود.
وی تاکید کرد: این اقدام نمادین و آزمایشی بوده و قرار است از سال آینده عرضه بنزین یورو ۴ در سراسر کشور آغاز شود.
مهندس ضیغمی در پایان افزود: در پایان سال ۹۱ با اجرای طرح های توسعه ای حدود ۹۵ میلیون لیتر نفت گاز در کشور تولید خواهد شد که ۴۰ درصد آن دارای استانداردهای یورو ۴ و ۵ اروپا خواهد بود.
وی افزود: همچنین تا پایان سال ۹۴ بیش از ۸۰ درصد نفت گاز تولیدی کشور دارای استانداردهای یورو ۴ و ۵ خواهد بود.