پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند؛ میزبان مدیرکل رفاه کار و امور اجتماعی استان مرکزی

ek3

به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند همزمان با فرا رسیدن هفته کار و کارگر،  نشستی با حضور مهندس شیخی  مدیرکل رفاه  کار و امور اجتماعی استان مرکزی، معاونین و هیئت همراه  ایشان با مدیر عامل پالایشگاه و دیگر مسئولین ارشد این شرکت برگزار شد و برخی از مسائل و مشکلات مرتبط، مورد بحث و بررسی  و تبادل نظر قرار گرفت.
ek1
در این مراسم مهندس علی جمشیدی مدیر عامل شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند  ضمن خوشامد گویی به میهمانان و تبریک هفته کار و کارگر، ابراز امیدواری کردند که مسائل و مشکلات موجود کارگری این پالایشگاه، با همفکری مسئولان و ارائه راهکارهای مناسب مرتفع گردد. ایشان از نداشتن آگاهی‌های قانونی لازم در رابطه با نیروهای شرکتی تحت نظر وزارت کار و امور اجتماعی، به عنوان معضلی مهم یاد کرده و بیان داشتند: «این عدم آگاهی می تواند گرفتاریهای فراوانی را فراروی مجموعه قرار دهد و گاهاً آن را به بن‌بست بکشاند و یا موجبات ضرر و زیان را برای شرکت فراهم آورد.»

مهندس جمشیدی با توجه به برخی دغدغه های پالایشگاه گفت: «تقریبا تعداد ۱۳۰۰ نفر از نیروهای شاغل در شرکت در غالب قرارداد مستقیم و یا پیمانکاری، در بخش مشاغل سخت  پالایشگاهی مشغول به کار هستند و ما در صدد هستیم برای رفاه حال این عزیزان اقداماتی را انجام دهیم.
همچنین برخی دیگر از کارکنان و کارگران به خصوص در بخش عملیات به صورت شبانه‌روزی ارائه خدمات می نمایند و مزد دریافتی ایشان زیر حداقل حقوق و مزایا است. این افراد با مشکلاتی همچون مشقت کارشبانه‌روزی، سردی و گرمی هوا و مشکلات دیگری مواجهند و علی رغم تلاشهای صورت گرفته، هنوز نتوانسته ایم در راستای رفع مشکلات این همکاران زحمتکش، به نتیجه قابل قبولی دست یابیم.

مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی (ره) در ادامه به بحث کمبود نیروهای متخصص در این شرکت اشاره کرده و گفت: «برخی مسائل و مشکلات، موجب انصراف نیروهای متخصص از ادامه فعالیت در محل این شرکت شده است. این افراد وقتی در محلی دیگر، با پیشنهادهای حقوق بالاتر روبرو می‌شوند، کار خود را رها و زمینه کمبود نیروی متخصص و مشکلات در تولید را برای ما به وجود می‌آورند و ما به دنبال راهکارهایی برای حفظ این نیروهای متخصص و با تجربه هستیم.»

ek2در ادامه این نشست، مهندس ناصر شیخی مدیرکل رفاه  کار و امور اجتماعی استان مرکزی با تبریک هفته کار و کارگر ابراز امیدواری کردند با تمهیدات ارزشمندی که  توسط مسئولان در نظر گرفته خواهد شد، شاهد نشاط هر چه بیشتر در میان کارکنان و کارگران و خانواده‌های آنان باشیم. ایشان در این رابطه بیان داشتند: «نشاط در زندگی و کار، رکن بسیار مهمی است. در حقیقت هدف از گرامیداشت هفته کار و کارگر هم ایجاد نشاط در بین جامعه کار و تولید است؛ وگرنه در یک هفته نمیتوان کار خاصی در این رابطه انجام داد.»
مدیر کل رفاه، کار و تأمین اجتماعی با توجه به دغدغه های موجود در رابطه با ایمنی گفتند: «بحث ایمنی مختص به کشور ما نیست، بلکه بحث روز دنیاست؛ هدف اساسی در سازمان جهانی کار (ILO) و همچنین در کل دنیا نیز این است که حوادث ناشی از کار کاهش پیدا کند.»

مهندس شیخی مقوله ایمنی در کار را از دغدغه‌های دولت تدبیر و امید دانستند و به برگزاری جلسات متعددی در این زمینه اشاره نمودند.
در پایان پس از استماع نقطه نظرات روسای واحدهای عملیاتی و ستادی پالایشگاه، وی در بررسی اجمالی، حل مشکلات شغلی مربوط به کار و کارگر و ایمنی را دراین مجتمع پالایشگاهی بزرگ کشور با یک جلسه مقدور ندانسته و خواستار بررسی این موضوعات در جلسات ادامه‌دار و در آینده‌ای نزدیک شدند.

ek4