آیت الله دری نجف آبادی: پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند به عنوان یک پالایشگاه استاندارد و نمونه جهانی و منطقه ای به بازسازی پالایشگاههای کشور کمک کند

نماینده ولی فقیه و امام جمعه اراک گفت: پالایشگاه امام خمینی شازند نمونه و الگوی یک پالایشگاه استاندارد در ایران است که به دست متخصصان داخلی احداث شده و باید از دانش و تجربه بکاررفته در این مجموعه در راستای بازسازی پالایشگاه های قدیمی کشور بهره برد… .

به گزارش روابط عمومی پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند،آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی با بیان این مطلب در بازدید از مجموعه پالایشگاه امام خمینی شازند افزود: متخصصان جوان ایرانی توانستند با توکل بر خدا و تکیه بر دانش بومی خویش، شعار “ما می توانیم” را در اجرای طرح توسعه این پالایشگاه محقق سازند. وی با اشاره به جایگاه نفت، گاز و صنعت پالایشگاه در تامین نیازهای ایران اسلامی در صد سال آینده بیان داشت: تامین سوخت مورد نیاز کشور توسط نفت و گاز و صنایع پایین دستی و بالا دستی آن ,از واقعیت هایی است که کسی نمی تواند آنرا نادیده بگیرد.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک ادامه داد: مهندسان و متخصصان بومی که در اجرای طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی شازند نقش داشتند و توانستند با عبور از سد محکم تحریم ها ،دانش خود را در راستای انجام کاری بزرگ بکار بگیرند، باید امروز در قالب تیم های تخصصی مهندسی صنعت نفت گرد هم آمده و موجبات توسعه پالایشگاههای کشور بشوند. آیت الله دری نجف آبادی با تاکید بر ضرورت ایجاد مراکز تحقیقاتی و R&D، مراکز پایلوت صنعتی و … در صنعت گفت: اگر ما در صنعت نفت کشور صاحب فناوری و تکنولوژی شویم می توانیم با حضور پر قدرت در کشورهای منطقه و همسایه اعم از عراق نسبت به اجرای پروژه های نفتی در این کشورها اقدام کنیم.

وی در ادامه از نیروی انسانی به عنوان سرمایه ارزشمند صنعت نفت ایران یاد کرد و افزود: بازنشستگان این حوزه سرمایه های خوب و گرانقدر کشورند که باید با تشکیل شرکتهای تخصصی صنعت نفت از آنها برای ارائه مشاوره های تخصصی در بخش حفاری، ساخت پالایشگاه ها و … به داخل کشور و کشورهای همسایه استفاده کرد تا ضمن جلوگیری از خروج ارز از کشور زمینه ارزآوری به کشور را از محل ارائه خدمات مهندسی صنعت نفت عاید کشور کنیم. نماینده ولی فقیه در استان مرکزی اظهارداشت: نیروی انسانی یک سرمایه برای کشور به شمار می رود و نباید این سرمایه در مسیرهای اداری بدون تحرک نگه داشته شود.

آیت الله دری نجف آبادی با بیان این که تشویق جوانان جویای کار به اشتغال در بخشهای مختلف تولیدی یک ضرورت است گفت: اشتغال نیروی انسانی در بخشهای مختلف کشاورزی، صنعت و خدمات می تواند بار قابل توجهی از مشکلات پیش روی کشور را برداشته و ضمن رفع معضل بیکاری زمینه توسعه اقتصادی را نیز فراهم کند. وی ادامه داد: وقتی کشور از لحاظ اقتصادی تقویت شود دیگر هیچ قدرتی نمی تواند با تهدیدات اقتصادی ضربه ای به ما وارد سازد، کشوری که سابقه درخشانی در تاریخ داشته و متکی به دین و آموخته های دینی ارزشمند است نباید هراسی از بدخواهان به خود راه دهد.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در بخش دیگر سخنان خود مجموعه پالایشگاه امام خمینی شازند را به تلاش در راستای افزایش ظرفیت های تولیدی این مجموعه تشویق کرد و گفت: مدیران پالایشگاه امام خمینی شازند باید جدی تر در مسیر اجرای پروژه های طرح توسعه پالایشگاه حرکت کنند تا زمینه افزایش تولید روزانه ۱۶ میلیون لیتر بنزین را به ۲۰ میلیون لیتر در روز فراهم کنند. آیت الله دری نجف آبادی توجه به مسائل زیست محیطی را اصل مهم و اساسی در افزایش تولید محصولات پالایشگاه امام خمینی شازند ضروری دانست و افزود: پالایشگاه باید ضمن توجه به مسائل زیست محیطی بستر تولید محصولات با کیفیت را در مجموعه خود فراهم کند، محصولاتی که وقتی دراختیار مجموعه های صنعتی دیگری چون نیروگاه قرار می گیرد دیگر کسی دغدغه آلودگی هوا را به جهت سوخت مازوت بی کیفیت نداشته باشد که خدا رو شکر این مسئله مهم و کیفی سازی محصولات در این پالایشگاه صورت پذیرفته است و باید مستمر باشد. وی اذعان داشت: امروز پالایشگاه های بزرگ و صاحب نام قدیمی ایران در انتظار دست یاریگر متخصصان پالایشگاه امام خمینی شازند هستند، متخصصانی که باید امروز با عزم ملی، پالایشگاه ستاره خلیج فارس را راه اندازی کنند، پالایشگاهی که میتواند با تبدیل میعانات گازی سفره های پارس جنوبی، به گازوئیل، سرمایه عظیمی را نصیب کشور کند. نماینده ولی فقیه در استان مرکزی با بیان این که خوداتکایی، استقلال، پیشرفت، عزت علمی، فناوری و در نهایت اقتصاد مقاومتی نیازمند همت بالای مردان بلند همت است گفت: اقتصاد مقاومتی تلاش بی وقفه مردان و زنان پویا و فعال را در کشور می طلبد. آیت الله دری نجف آبادی با بیان این که پالایشگاه امام خمینی شازند باید به عنوان پالایشگاه استاندارد و نمونه در سطح جهانی معرفی شود افزود: باید با سرمایه گذاری در حوزه دانش صنعت نفت کشور و آماده کردن شرکت های پیمانکار نفتی ایران برای رقابت با شرکت های بزرگ دنیا، ایران را به عنوان یک قدرت نفتی دنیا در حوزه برخورداری از دانش و تخصص صنعت نفت معرفی کنیم. وی در ادامه با گرامیداشت ایام سوگواری ابا عبدالله الحسین (ع) ا زنهضت عاشورا به عنوان مکتبی انسان ساز یاد کرد و گفت: در مکتب عاشورا شیعیان با دو بال عقل و عاطفه راه انسانیت را پیموده و از بیراهه رفتن نجات پیدا می کنند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی افزود: توجه به جریان کربلا از نظر عاطفی یا عقلانیت به تنهایی، نه تنها کمکی به رهروان حسین نخواهد کرد چه بسا موجب گمراهی آنها نیز خواهد گردید. وی ادامه داد: بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران با تأسی از فرهنگ و مکتب عاشورا توانست در برابر زیاده خواهی صدام در جنگ تحمیلی ایستادگی کند. نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: امام خمینی در بدترین شرایط که فرزندش به دست رژیم شاهنشاهی به شهادت رسید یا در روزی که صدام به تهران حمله کرد، در برابر دشمنان، خود را نشکست و با تمام قدرت ایستادگی کرد.

گفتنی است نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در این بازدید با مراحل کار تولید در پالایشگاه امام خمینی شازند از نزدیک آشنا و از نمایشگاهی که به مناسبت ایام شهادت سرور و سالار شهیدان در پالایشگاه شازند دایر شده بود دیدن نمود. .